Melkan Gürsel, “Frauen in der Architektur- Mimaride Kadınlar” İsimli Kitapta Yer Aldı

Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Gürsel, kadın mimarların başarılarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ve dünyaca ünlü 36 kadın mimarın yer aldığı “Frauen in der Architektur- Mimaride Kadınlar” isimli kitapta yer aldı.

Melkan Gürsel; çağdaş sanat, tasarım ve mimarlık konularındaki yayınları ile tanınan Alman yayıncı Hatje Cantz’ın, kadın mimarların uluslararası alandaki başarılarına dikkat çekmek ve bir manifesto olarak duyurmak amacıyla hazırladığı “Frauen in der Architektur – Mimaride Kadınlar” isimli kitapta yer aldı. Melkan Gürsel’in de dahil olduğu dünyaca ünlü 36 kadın mimarın eserleri ile birlikte işlendiği kitabın önsüzünü, ünlü Alman sanat tarihçisi Ernst Seidl yazdı. Editörlüğünü Tübingen Üniversitesi’nden küratör ve sanat danışmanı Ursula Schwitalla’nın üstlendiği kitapta Melkan Gürsel Dakar Kongre Merkezi projesi ile yer aldı.

Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde kadın mimar oranının %60 olduğuna dikkat çeken Melkan Gürsel, “Frauen in der Architektur – Mimaride Kadınlar” kitabı ile ilgili şunları söyledi:

“Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerle, hem ulusal hem de uluslararası alanda birçok ödül aldık. Aldığımız her ödül bizim için özel değer taşır ve ilerisi için de daima motivasyon kaynağı olmuştur. Ancak bugün ‘Mimari ve Cinsiyet’ konusunun işlendiği, kadın mimarlarının başarılarının duyurulmasını hedefleyen böylesine simgesel bir misyona sahip küresel bir eserde yer almak, benim için apayrı bir mutluluk ve onur. Bu kitabın; geleceğe kalacak nitelikte bir eser olmasının yanında aynı zamanda kadın mimarlarının başarılarının dünyada hak ettiği yeri almasında katkı sağlayacağına inanıyorum. Kitap ayrıca bu yolda yürümek isteyen kadın mimarlar ve her meslekten kadınlar için de cesaret verici bir çalışma olacaktır diye düşünüyorum.”

Melkan Gürsel’in Türkiye’den tek isim olarak yer aldığı kitaptaki diğer dünyaca ünlü kadın mimarlar ise, şu isimler oldu:
Mona Bayr, Odile Decq, Elke Delugan-Meissl, Julie Eizenberg, Manuelle Gautrand, Annette Gigon, Silvia Gmür, Cristina Guedes, Itsuko Hasegawa, Anna Heringer, Fabienne Hoelzel, Helle Juul, Karla Kowalski, Anupama Kundoo, Anne Lacaton , Regine Leibinger, Lu Wenyu, Dorte Mandrup, Rozana Montiel, Kathrin Moore, Farshid Moussavi, Carme Pinós, Nili Portugali, Paula Santos, Kazuyo Sejima, Annabelle Selldorf, Pavitra Sriprakash, Siv Helene Stangeland, Brigitte Sunder-Plassmann, Lene Tranberg, Billie Tsien, Elisa Valero, Nathalie de Vries, Andrea Wandel, Helena Weber.

Etiketler

Bir cevap yazın