Meksika’da Sıcak İklime Dirençli Bir Okul

Maria Montessori School, EPArquitectos ve Estudio Macías Peredo tarafından Meksika’nın Mazatlan kentindeki iklim koşullarına adapte olabilecek modüler bir sistem olarak tasarlandı.

Mazatlan, Pasifik kıyısında yer alan, yılın büyük kısmında nemli ve sıcak bir iklime sahip olan bir kent. Burada, hem iklim koşullarının hem de alandaki yüksek tuz oranının düşünülerek mimarlık yapılması gerekli. Maria Montessori School için geliştirilen strateji de, dersliklerdeki ısı etkisinin, hem doğal ışığı ve dışarıyla olan ilişkiyi kaybetmeden, hem de korozyona uğrama eğilimini en aza indirgeyecek materyaller ve yapı sistemi kullanılarak azaltılmasını içeriyor.

Binanın şehre bakan sadece bir cephesinin olması, kontrollü bir iç mekan peyzajı sağlıyor.

Montessori’deki model geleneksel bir eğitim sistemi değil, bu yüzden derslikler öğrencilerin deneyler yapıp algılarını açabilecekleri dinamikleri sağlayacak şekilde; lineer değil, merkezkaç formunda.


1. görsel: Giriş kat planı, 2. görsel: Birinci kat planı

19 altıgen modülden oluşan sistemde bina boşluklu tuğlalardan yapılmış. Birbirlerine bağlanan altıgen sınıfların arasında oluşan revaklı koridorlar termal izolasyon sağlıyor. Revaklar aynı zamanda sirkülasyon ve etkinlikler için yarı açık alan sağlıyor. Farklı yüksekliklerdeki küçük villaların arasında yer alan çok yüzlü avlular, ışıklıklar yardımıyla hava ve doğal ışık arayışına cevap veriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın