Meksika’da İçinden Tarihi Ağaçlar Geçen Bir Göl Evi

MCxA Group tarafından Meksika'nın Nayarit eyaletinde göl kenarında inşa edilen evdeki dairesel boşluklarda, ışık kuyuları, avlu ve mevcut ağaçlar için alanlar planlanmış.

Casa Santa Maria del Oro olarak adlandırılan proje kısmen toprağa gömülü ve yeşil bir çatı ile kaplı, suya doğru alçalan dik bir yamaca yerleştirilmiş.

Ev, beş yaşlı ağacın etrafında tasarlandığından ağaçlara uyum sağlamak için zemin ve tavan plakalarından eğriler ve delikler açılmış.

350 metrekarelik ev üç kata yayılmış ve yapıyı gizleyen yeşil çatı ile gözden saklanan üç yatak odasına sahip olacak şekilde planlanmış. Üst kattan erişim, iki dairesel hacim arasında inerken 20 metrelik bir merdiven oluşturan silindirik sütunlardan oluşan bir yol aracılığıyla sağlanmış.

Tasarımcılara göre merdivenler; araziye uyum sağlamak, parçaların aralıklarıyla oluşturulan geçirgenlik sayesinde yağmur suyunu yönlendirmek ve prefabrik silindirik beton basamaklarla heykelsi bir ifade olarak hizmet etmek için karmaşık bir şekilde tasarlanmış. Kısmen katı olan bu hacimler, evin iç kısmından ağaçların görünür olmasına izin veren kısmi kavisli camlarla hayata geçirilmiş.

Evin açık plan salon ve yemek alanının her iki yanında yatak odaları ve banyoların yer aldığı yaşam alanları orta kata yerleştirilmiş. Volkanik taş ve geri dönüştürülmüş ahşap unsurlar da dahil olmak üzere beton zemin ve toprak tonlu dekor, koyu renkli çelik sütunlar ve pencere kaplamalarıyla çerçevelenmiş.

Her biri dönerek açılan ve göle bakan tavandan tabana uzanan cam panellerin, kayarak odayı geniş bir açık hava terasına açması planlanmış.

Bir yaşlı ağacın gövdesinin etrafında halka şeklinde bir yansıtma havuzu bulunurken bir diğeri kısmen ahşap kalaslarla kaplı ve ana yatak odası penceresi tarafındaki bir delikten yukarı doğru büyüyecek şekilde inşa edilmiş.  Döner panellerin ötesine uzanan dalgalı sıvalı çatı hattına da yuvarlak bir tavan penceresi yerleştirilmiş.

Terastan bir merdivenle inilen en alt katta çok amaçlı ek bir oda, çamaşırhane, depo ve mekanik alanlar ile gölün üzerinde bir tekne iskelesi tasarlanmış.

Ev, düşük enerji tüketimli ekipmanlar ve LED aydınlatmanın yanı sıra uzaktaki konuta güç sağlamak için bitişik bir arsada bulunan güneş panellerini de entegre eden çeşitli sürdürülebilir özelliklerle hayata geçirilmiş.

Avluların konumlandırılması ile bina boyunca doğal aydınlatma ve çapraz havalandırma sağlanırken bitkilendirme ile de evin çevresiyle daha fazla uyum sağlamasına yardımcı olunmuş.

Etiketler

Bir yanıt yazın