Mehmet Ali Uysal’ın “SU” İsimli Eseri Le Bon Marché Mağazasında Sergileniyor

Büyük ölçekli yerleştirmeleri ile tanınan Mehmet Ali Uysal’ın “SU” isimli eseri Paris'teki Le Bon Marché mağazasının atriyumunda sergileniyor. 8 Ocak-20 Şubat tarihleri arasında görülebilecek olan eser küresel ısınmaya acil bir çağrı niteliğinde.

Le Bon Marché, geleneksel hale gelen sanat serisinde, geçtiğimiz yıllarda Edoardo Tresoldi, Nendo, Ai Weiwei gibi isimleri konuk etmişti. Uysal’ın SU isimli çalışması bu serinin son halkası.

Uysal’ın eseri, güncel iklim sorunlarını, bunların hayatımızı ve düşüncelerimizi nasıl etkilediğini sorgulayan bir yerleştirme.

“Şahsen, şehirlerde yaşayan birçok insan gibi iklim değişikliğinin etkileriyle doğrudan yüzleşmek zorunda kalmamıştım. Bu yaz ilk kez yaşadım, yoğun, elle tutulurdu. Ormanda atölye yaptığım için Türkiye’deydim. Neredeyse üç hafta boyunca orman yangınlarıyla çevriliydik. Hava sıcak ve kuru olduğu için orman alev aldı. İşte o zaman hem dünyada hem de özel hayatımda bir şeylerin değiştiğini fark ettim.”

Mağazaya gelen ziyaretçiler ilk olarak buzulların erimesine atıfta bulunan Rue de Sèvres’e bakan pencerelerle karşılaşıyorlar. Atriyumun içinde, tavandan sarkan iki büyük buzdağı, yerin tamamen su altında kaldığını gösteriyor. Gümüş bir kumaştan yapılmış iki buzdağının yüksekliği 2 metreyi aşıyor ve eriyen buzulları yansıtıyor. Yerleştirmenin üçüncü ve son bölümünde ise, çocukken sanatçının yaptığı kağıt teknelere benzeyen – bir şekilde Nuh’un Gemisi gibi – umut saçan 17×8 metre boyutlarında beyaz bir tekne görülüyor.

“Bu değişiklikleri yakında herkes fark edecek, 15 yıl sonra olmayacak, an meselesi. Ben bir aktivist değilim, ancak birkaç yıldır durumun daha çok farkındayım. Bunun hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyorum. Tabii ki çok değil, ama yavaş yavaş iklim değişikliğinin sonuçlarını ölçüyorum. Öğreniyorum ve seviyeme göre hareket ediyorum. Ben bir politikacı değilim, ancak sorunlarla başa çıkmak için kişisel olarak harekete geçmeye çalışıyorum.”

Mehmet Uysal’ın “Ten” Adlı Çalışması Dünyanın En İyi 10 Kamusal Sanat Örneği Listesinde

Etiketler

Bir cevap yazın