Meclis parkına ‘Hyde Park’ kürsüsü

İmajını yenileyen Meclis, Egemenlik Parkı'na İngilizlerin ünlü 'serbest kürsüsü'nü getiriyor. İsteyen, sesini bu kürsüden duyuracak.

Meclis, Türkiye ‘de demokrasi kültürünü geliştirmek amacıyla Çankaya Kapısı’nın yanında bulunan Egemenlik Parkı’na, Hyde Park’takine benzer bir serbest kürsü koymayı planlıyor. Vatandaşlar, Meclis kapısındaki serbest kürsüden düşüncelerini açıkça ifade edebilecek.

TBMM Genel Sekreterliği, ‘Meclis’in yurtiçindeki imaj ve itibarını arttırmak ve tanıtımını yapmak’ amacıyla stratejik plan hazırladı. TBMM bu planla Türkiye ‘de demokrasi bilincini ve kültürünü güçlendirmeye yönelik bir halkla ilişkiler politikası izlemeyi planlıyor. Bu çerçevede vatandaşların milletvekillerine rahat ve kolay ulaşması hedefleniyor. Tanıtım, imaj ve itibar çalışmalarında medyayla işbirliği yapılacak ve Meclis’e bağlı milli saraylar, kurumun tanıtımında daha etkin kullanılacak.

Plan taslağından ilginç öneriler yer alıyor. Buna göre TBMM , Egemenlik Parkı’nda vatandaşlara yönelik serbest kürsü oluşturacak. Vatandaşlar bu kürsüden düşüncelerini ve şikâyetlerini serbestçe dile getirebilecek. İngiltere ‘nin başkenti Londra’da bulunan Hyde Park, serbest kürsüsüyle ünlü. 140 yıldır binlerce konuşmacıyı ağırlayan serbest kürsü, ifade özgürlüğünün de simgesi sayılıyor. Polis konuşmaların içeriğini ‘yasadışı’ kabul etmediği sürece serbest kürsüden her konu tartışılabiliyor.

Taslaktaki bir başka adım ise Meclis’i tanıtmak için TIR ve otobüslerle tur düzenlemek. TIR ve otobüsler gittikleri illerde hem TBMM ‘den memnuniyetin nabzını tutacak hem de vatandaşlara demokrasi kültürü aşılanması için çalışmalar yürütülecek. Ayrıca belirli aralıklarla memnuniyet anketleri yapılacak.

Saraylara sanal tur
Planda televizyonda gösterilmek üzere, Meclis’i tanıtan kamu spotları da önerildi. Gençler, çocuklar ve engelliler gibi toplumun farklı kesimlerinin gözüyle tanıtım filmleri ve broşürler de hazırlanacak. 23 Nisan ve TBMM açılış ve kapanış günleri gibi özel günlerde ‘demokrasi haftası’ ya da ‘demokrasi şenliği’ adıyla etkinlikler düzenlenecek.

Ayrıca TBMM ‘nin tanıtımında milli sarayların kullanılması için sarayların üç boyutlu sanal turu hazırlanıp internette paylaşılacak. Ziyaretçiler için elektronik yönlendirici ve rehber sistemi kurulacak.

Etiketler

Bir cevap yazın