Mardinli Mimar Adayları Kadıköy’de

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik düzenlenen yaz okulu başladı. 5-19 Ağustos tarihleri arasında 35 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek programda atölye, kent gezisi ve çeşitli etkinlikler yer alıyor.

Kadıköy Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği işbirliğiyle, Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik düzenlenen yaz okulu başladı.

İki hafta sürecek yaz okulu öncesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; Kadıköy’ün bilgi ve birikiminin, deneyimlerinin farklı yerlere taşınmasının önemli olduğunu belirtti. Deneyimlerin paylaşıldığında ve birlikte çalışıldığında her alanda güçlü olunacağının adlını çizen Nuhoğlu; “Herkesin bir bakış açısı, penceresi var. Bizi zenginleştiren, bu pencerelerin farklılığıdır. Geçtiğimiz yıl misafir ettiğimiz öğrencilerin bize önemli katkıları oldu. Bu yıl da böyle olacağına inanıyorum. Kadıköy Belediyesi olarak öğrencilerimize her türlü desteği vereceğiz” şeklinde konuştu.

Mardin’den gelen misafirler, Kadıköy Belediyesi tarafından hizmete açılan binalar ve Kadıköy’deki tarihi yapıları gezdikten sonra programlarına başlayacak. Yaz okulundaki atölyelerde öğrencilere kamusal alan, kente katılım, kent bilinci, kent yaşamı, kentli olma hakkı, kamu yararı, kamu hakkı, sürdürülebilir çevre, toplumsal eşitlik gibi kavramlar tanıtılacak. Atölye süreci boyunca katılımcılara, kentlerin geleceğine dair yeni bakış açıları getirmeleri ve disiplinler arası çalışma ve yaratıcılık ortamı sağlamaları konusunda eğitimler verilecek. Bilimsel çerçeveye uygun ve katılımcı bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanan program sonucunda, yapılan çalışmaların sonuçlarının da ilgililerle paylaşılması hedefleniyor. Atölyelerde hem Mimarlar Odası’ndan, hem de Kadıköy Belediyesi’nden iki atölye yürütücüsü görev alacak.

Geçtiğimiz yıl da Kadıköy Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği işbirliğiyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Kadıköy’de yaz okuluna katılmıştı. Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı proje sürecinde Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) başta olmak üzere belediyenin çeşitli birimlerinde ve Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilen program kapsamında, hem belediye yetkilileri tarafından hem de Mimarlar Odası desteğiyle çeşitli üniversitelerden katılan akademisyenler tarafından çok sayıda sunum gerçekleştirilmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın