Marcel Breuer Dijital Arşivi Yayında

Marcel Breuer'le ilişkili çizim, fotoğraf, mektup ve diğer dokümanları içeren dijital arşive internet üzerinden erişilebiliyor.

Mobilya’dan büyük ölçekli binalara kadar, farklı ölçeklerde tasarımlarıyla tanınan Macaristan doğumlu mimar, tasarım kariyerine Bauhaus’ta öğrenci olarak başladı (kısa sürede atölye yürütücülüğüne terfi etti). Önce Almanya’da, göç ettikten sonra ise Amerika Birleşik devletlerinde hem proje mimarı olarak hem de sırasıyla Bauhaus ve Harvard’da öğretim görevlisi olarak çalışan Breuer, modern mimarlığın önemli ve üretken figürlerindendir. Uluslararası üslubun gelişimine önemli katkıları olan mimar, brutalizmin ortaya çıkışında da kritik bir figür olmuştur. Bauhaus ekolünden gelen tasarımcının bazı mobilya tasarımları oldukça ünlenmiştir.

Syracuse Universitesi Kütüphanesi tarafından yönetilen arşiv çalışması sonucu oluşturulan, çizim, fotoğraf, mektup ve diğer malzemelerden oluşan arşive buradan ulaşabilirsiniz.

 

Marcel Breuer arşivi dijital olarak yayınlandı.

Mobilya’dan büyük ölçekli binalara kadar, 3 boyutlu tasarımın pek çok noktasında yer alan Macaristan doğumlu mimar, tasarım kariyerine Bauhaus’ta öğrenci olarak başladı (kısa sürede atölye yürütücülüğüne terfi etti). Önce Almanya’da, göç ettikten sonra ise Amerika Birleşik devletlerinde hem proje mimarı olarak hem de sırasıyla Bauhaus ve Harvard’da öğretim görevlisi olarak çalışan Breuer, modern mimarlığın önemli ve üretken figürlerindendir. Uluslararası üslubun gelişimine önemli katkıları olan mimar, brutalizmin ortaya çıkışında da kritik bir figür olmuştur. Bauhaus ekolünden gelen tasarımcının bazı mobilya tasarımları oldukça ünlenmiştir.

Marcel Breuer’in dijital arşivi, Syracuse Universitesi Kütüphanesi tarafından yönetilen bir arşiv çalışması sonucu, çizim, fotoğraf, mektup ve diğer malzemelerden oluşan toplamda 70.000 malzemeden oluşan bir arşivi internet üzerinden kullanıma açıyor.

Arşive buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir yanıt yazın