Manzaraya Bakan Bir “Balkon”

WMR Arquitectos ve Juan Grimm, Şili'nin başkenti Santiago'nun güneyindeki tepelerde çeşitli bina ve tesislerden oluşan büyük bir aile mülkü için masterplan hazırladı.

Kompleksin merkezi, aile evini barındıran uzun, cam duvarlı, sazdan yapılmış bir çatısı olan bir yapı.

Santiago’nun güneyindeki El Manzano’nun tepelerinde konumlanan proje dağ yamacında sıralanan bir grup hacimden oluşuyor. Taş kaideler üzerinde duran bungalovlar, quincho denilen ana konutun etrafında toplanıyor. Tek cam duvarlı dikdörtgen bir hacim olan quincho, yatak odası ile mutfak ve oturma odası bulunan açık planlı bir tasarıma sahip. Dışarıda da jakuzi ve pergola olan ortak alan yer alıyor.

600 metrekareyi aşan inşa edilmiş alanlar, patikalar, gölgeli alanlar, köprüler, atlar için ahırlar ve hatta bir lagün  özenle tasarlanmış bir masterplanı oluşturuyor. Minimalist ahşap yapıları ve çakıl kaplı çatıları ile hacimler görkemli manzaraya karışıyor. Campo La Higuera, bu genişleyen karmaşıklıkta, yavaş tempolu bir yaşam tarzı ve çamdan yapılmış kirişler, direkler ve desteklerden oluşan ağsı bir yapı ile karakterize edilen, ağırlık merkezi büyük hacimde bulunan kolektif bir boyut öneriyor. Mimar Jorge Manieu’nun ifadesiyle, “manzaradan ve güneşten iyi bir şekilde yararlanan, zeminin dış hatlarına paralel bir ana hacim.” Güneşten iyi bir şekilde yararlanmanın temelinde, binanın iklim kontrolü ile ilgili ilgi çekici bir tasarım teması bulunuyor. Ilıman bir bölgede yer alan yapı, “sıcağa karşı doğal havalandırma ve kışın soğuğa karşı odun sobası kullanıyor.”

Bir bütün olarak ele alındığında, masterplanda yeniden ağaçlandırılacak alan da yer alıyor.  Çam ağaçları yerel ağaç türleriyle değiştirilecek. Ve quincho da, hacmin kendini zeminden ayırmasına izin veren sütunlar sayesinde El Manzano’nun yaşam alanıyla mükemmel bir uyum sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın