Manhattan’ın İlk Halk Plajının İnşaatına Başlandı

Hudson River Park'ta devam eden çalışmaların bir parçası olarak, Gansevoort Yarımadası'nda New Yorklular için bir halk plajı oluşturulacak.

New York’ta, Manhattan’ın ilk halk plajına ev sahipliği yapacak Hudson River Park Trust’ın Gansevoort Yarımadası’ndaki inşaatına başlandı. James Corner Field Operations tarafından tasarlanan, çimlerle kaplı alanların ve spor tesislerinin yer alacağı nehir kıyısındaki 5,5 dönümlük parkın 2023 baharında tamamlanması bekleniyor.

Gansevoort Yarımadası’nda yürütülen çalışmalar, halkın doğrudan erişimiyle kıyı şeridini daha esnek hale getirmeye katkıda bulunan mekansal iyileştirmeleri içeriyor.

Bir iskele yerine sağlam bir zemin üzerine inşa edilen Gansevoort Yarımadası, şimdi Manhattan’da bir ilk olan esnek, yumuşak kenarlı bir “plaj” ile tamamlanmış büyük bir yeşil vaha olmaya hazırlanıyor. Proje aynı zamanda kano kullanıcılarına ve diğer küçük kayıkçılara nehir erişiminin yanı sıra uzanmak ve nehir manzarası seyretmek için bir yer sağlayacak.

Hudson Nehri boyunca uzanan dört mil uzunluğundaki park, 1830’larda Manhattan’ın genişletilmesine yönelik bir arazi iyileştirme projesinden kalan tarihi bir atık sahasının kalıntıları üzerine inşa ediliyor.

James Corner Field Operations, kayalık kıyı şeridine sahip bir plaj ve yarımadanın güney tarafında kano erişim noktaları de dahil olmak üzere çeşitli cazibe merkezleri tasarladı.

Plajın kuzeyinde çimlerle kaplı bir bölge ve oturma alanının yanı sıra ağaç kümeleriyle çevrili geniş bir spor sahası ile tuzlu bataklık bitkileri için yetişme ortamına dönüştürülecek bir alan olacak. Yarımadanın batı yakasında ise piknik masaları ve şezlonglar yer alacak.

Etiketler

Bir cevap yazın