Mamak Askeri Cezaevi Değerlendirme Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı

Kent düşleri kurmayı ve bu düşlerin toplumla buluşmasını sağlayarak ortak heyecanlara dönüştürmeyi amaçlayan Kent Düşleri Ulusal Öğrenci Proje Fikir Yarışmaları'nın yedincisi sona erdi.

08 Şubat 2012 tarihinde son teslimleri gerçekleştirilen projeler jüri tarafından değerlendirilerek ödül almaya hak kazananlar belirlendi.

  • Yarışmaya çıkarılan mekânların etkin olarak kullanımda oldukları dönemlere dair tanıklıkları, işlevleri ve öyküleri konusunda bilinç oluşturulması
  • Ankara kentinde mekânsal ve çevresel olarak özellikli olan yapı ve alanlara yönelik alternatif önermelerin fikri boyutta oluşturulması, Ankara’nın yeniden biçimlendirilmesi,
  • Yarışmaya açılacak alanların yeniden kullanılarak değerlendirilmesi için kamuoyu oluşturulması,
  • Mimarlık öğrencilerinin kentin farklı kullanımı olan mekanlarına ilişkin fikir üretmesinin teşvik edilmesi
  • Kentin tüm aktörlerinin kente yönelik oluşturulacak fikri projelerde ortak katılımının sağlanması
  • Mekânların fiziksel dönüşümlerinin sosyal yaşama olan etkilerinin açığa çıkartılması

amacıyla açılan yarışmaya katılan Lisans kategorisinden 32 proje, Mimar kategorisinden 13 proje olmak üzere toplam 45 proje değerlendirilmiş, Lisans kategorisinden 10, Mimar kategorisinden 10 proje 16 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilen Değerlendirme Konferansı’na davet edilmiştir. Değerlendirme Konferansı sonrasında yapılan Jüri değerlendirmesi sonucu Lisans kategorisinden 6, Mimar kategorisinden 6 olmak üzere toplam 12 proje ödüle değer bulunmuştur.

Değerlendirme sonuçları:

Öğrenci kategorisi:

Birincilik ödülü: Ozan Gürsoy (Gazi – 5774) – Halilcan Kıyak (Gazi – 5775)

İkincilik ödülü: Mustafa Doğru (ODTÜ – 8010) – Çağlayan Kızılkaya (ODTÜ – 7207) – Kenan Küçük (ODTÜ – 7217)

Üçüncülük ödülü: Birgül Begen (Gazi – 7538) – Selcen Yeniçeri (Gazi – 7536)

Mansiyon: Elif Düzel (ODTÜ – 6922) – Ebru Cangazi (İTÜ – 8001)

Mansiyon: Aycan Terzioğlu (ODTÜ – 8011) – Seyithan Özer (ODTÜ – 7999)

Mansiyon: Dicle Yazıcı (ODTÜ – 6905) – Eymen Çağatay Bilge (ODTÜ – 7124) – Ferhat Zeycan (ODTÜ – 4920)

Mimar kategorisi:

Birincilik ödülü: Fulya Selçuk (45094)

İkincilik ödülü: Mihriban Duman (40820) – Yelta Köm (45159) – Erdem Tüzün (40596)

Üçüncülük ödülü: Bengihan Fındık (41995)

Mansiyon: Efe Gözen (37110)

Mansiyon: Rafet Utku (43897)

Mansiyon: Umut Baykan (44489)

Etiketler

Bir cevap yazın