Maltepe Dolgu Alanı Yeşilleniyor

Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi olacak Maltepe’deki etkinlik alanında, dolgu çalışmalarının ardından yeşillendirme çalışmaları başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Uçak, alanda dolgu çalışmalarının ardından bitkilendirme çalışmalarının başladığını belirterek, “Maltepe dolgu alanı etkinlik alanı, eğlence alanı ve spor alanı olmak üzere 3 ayrı adadan oluşuyor. Yeşillendirme çalışmaları kapsamında çam, çınar, servi, ıhlamur ve manolya gibi yetişkin ağaçlar dikiyoruz” dedi.

Altyapı çalışmaları tamamlanan etkinlik alanında ağaç dikim ve çimlendirme çalışmasının da tamamlanmasıyla işin bitileceğini ifade eden Abdurrahman Uçak, “Çalışmalar yılbaşında tamamlanacak ve İstanbul Avrupa’nın en büyük etkinlik alanına kavuşmuş olacak. Burada 7’den 77’ye herkese hitap eden spor, dinlenme, kültür, eğlence ve miting alanları olacak” diye konuştu.

Uzunluğu 3,5 kilometre, denize doğru eni 400 metre olan alan toplamda 1 milyon 200 bin metrekare. 400 bin metrekaresi sert zemin, 800 bin metrekaresi ise yeşil alan olarak düzenlenecek 171 futbol sahası büyüklüğündeki araziye, toplam 19 bin ağaç ve bitki dikilecek.

Dolgudan oluşan birinci kısım inşaatı 76 milyon 700 bin TL’ye mal olan projenin toplam maliyetinin ise 201 milyon 780 bin TL olacağı tahmin ediliyor. 2014 yılının ilk aylarında hizmete girecek projeyle Maltepe 1 milyon kişilik miting ve aktivite alanına kavuşacak.

Projede 2 bin 865 araç otoparkı, 76 otobüs otoparkı, 255 bin metrekare yaya yolu, 24 bin metrekare lale bahçesinin yanı sıra, spor ve çocuk oyun alanları, 10 adet çeşme, kültür ve aktivite alanında sergi mekânları, seyir platformları, 4 bin 600 kişi kapasiteli amfi tiyatro, piknik alanları, dış mekân spor aletlerinin de yer alacağı projede 3 adet helikopter pisti ile bilim parkı da bulunuyor. Özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek bilim parkı; yanılsama adası, su adası, uzay-enerji adası, ses adası ve denge adasında oluşacak.

Etiketler

Bir cevap yazın