Maktum’a satılamayan İETT arazisinde eski plana dönüldü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 yıl önce "Prestij alan" olarak belirlenip, 800 milyon dolara Dubai Şeyhi El Maktum'a satılan İETT arazisi, yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gündemine geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 yıl önce “Prestij alan” olarak belirlenip, 800 milyon dolara Dubai Şeyhi El Maktum’a satılan, ancak hukuksal sorunlar nedeniyle satışı gerçekleşmeyen Şişli’deki 46 bin metrekare büyüklüğündeki İETT arazisi, yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gündemine geldi.

Belediye ile TMMOB Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası arasında hukuk savaşına neden olan “eski imar planı”, İBB Meclisi’nde oy çokluğuyla onaylandı. Böylelikle Levent’teki İETT araziyle ilgili plan değişikliğini iptal eden mahkeme kararını bozan Danıştay 6. Dairesinin verdiği karar doğrultusunda, 2006 yılında yüksek imar artışıyla yapılan plana geri dönülmüş oldu.

135 bin metrekare inşaat

2006 yılında verilen imar artışına ek düzenlemeler getirilen değerlendirmeye göre, İETT arazisi turizm, ticaret, yol ve yeşil alan olarak belirlendi. Turizm ve ticaret alanı olarak belirlenen kısımda yapılacak bina içerisinde, otel, iş merkezi, rezidans, ofis, alışveriş merkezi, restoran gibi faaliyetlerin yanı sıra yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar yer alabilecek. Yüksekliğin serbest bırakıldığı arazinin emsali 3 olarak belirlendi. Buna göre 45 bin metrekare büyüklüğündeki arsaya 135 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Ayrıca eğimden doğan bodrum katlar emsale dahil edilmedi. Ancak bodrum katlardan sadece 3 tanesi iskan edilebilecek.

CHP: Yeşil alan olsun

Raporun oylanması sırasında mecliste söz alan CHP’li Meclis üyesi Gökhan Zeybek, İstanbul’daki deprem riskine dikkat çekip, 250 bin kişiyi ilgilendiren söz konusu arazinin, deprem anında insanların toplanacağı yeşil alan olarak rezerv edilmesini savundu. Zeybek, toplam 44 bin metre karelik alan üzerinde 300 bin metrekare arasında inşaatın yapılması söz konusu olduğunu söyledi.

Prestij alanı planı

İBB İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, Maslak Ayazağa bölgesinde, daha önce 4 olan emsal artışının 2,5 civarına indirildiğini belirtip, “Şişli Ayazağa Maslak alanı prestij alanı olarak 1/100 bin ölçekli planlarında da fonksiyonu budur. Bölge planlarında da prestij alanı olarak planlanmıştır. Böylece 2006 planlarına mahkeme kararlarına uygun biçimde dönülmüş oluyor” dedi.

Dava süreci nasıl gelişti

Dubai Şeyhi El Maktum’a satılan arsa İETT Garajı’nın bulunduğu arazi için 2007 yılında, TMMOB Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Açılan davada, 19 Mayıs 2006’da onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın iptali istendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin karar düzeltme başvurusu üzerine Danıştay 6. Dairesi, belediyeyi haklı bulup, 2006 tarihinde yapılan planlara dönülmesinin yolunu açtı. Bunun üzerine Belediye, 2006’da yapılan plan notlarını aynen alarak, söz konusu araziyle ilgili yeni bir imar planı hazırladı.

Etiketler

Bir cevap yazın