Madrid’in Ana Caddesi Özel Araçlara Kapalı Olacak

Madrid’in belediye başkanı Manuela Carmena, kent merkezindeki ana caddeyi özel araçlara kapatma kararı alıyor.

Carmena, Mayıs 2019’da başkanlık süresi bitmeden önce, Madrid’in ana caddesi olan Gran Via’da sadece bisiklet, otobüs ve taksilerin geçişine izin verileceğini duyurdu. Bu karar, 2025 itibariyle Madrid’de dizel araçları yasaklama planının bir parçası.

1910’da açılan Gran Via Caddesi’nin, kent merkezini kesen altı şeritli bir bulvar olması, onu özel araca kapatma projesini epey iddialı kılıyor.

Yönetim Aralık ayında, tatil alışverişlerinin yoğun olduğu bir zamanda, Gran Via’yı dokuz gün boyunca özel araç geçişine kapatmıştı. Carmena’nın rakibi, Madrid’deki sağ kanat partisi Halk Parti’nin lideri Esperanza Aguirre, bu geçici yol kapatma için yönetimi dava etmekle tehdit etmişti. Aguirre, araç kullanan müşterilerin erişim sağlayamayacağı gerekçesiyle, yasağın cadde üzerindeki ekonomik faaliyetleri sekteye uğratacağı kanısındaydı.

Ancak, Carmena’nın Madrid’in radyo kanallarından Cadena Ser’e verdiği röportaja göre, Aguirre’nin iddiasının tersine, bu dokuz gün boyunca, bulvar üzerindeki iş yerlerinin karı geçen seneye göre %15 oranında artış gösterdi.

Caddeyi araca kapatma girişimi, Madrid’de artan hava kirliliğiyle mücadele etme amaçlı, 2025 itibariyle Madrid’de dizel araçları yasaklama planının bir parçası. Madrid zaten bir süredir, kirli hava seviyesi zarar verici noktalara ulaştığında, araç kullanımına geçici kısıtlamalar getiriyordu.

Kopenhag, Oslo, Hamburg, Paris, Meksiko gibi kentlerin de 2025 yılı itibariyle dizel araç kullanımını yasaklama planı var.

Etiketler

Bir cevap yazın