Madencilik Kompleksine Yeni İşlev: Müzik ve Dans Stüdyosu

Fransa'daki Oignies kömür madeni, 1990 yılında kapandı. Madenin kapanmasının ardından atıl kalan endüstriyel madencilik mirası, 2005 yılında düzenlenen yarışmayla tekrar ele alındı.

“Salle des pendus”

Madencilik faaliyetlerinin yıllarca sürdüğü bu bölgeyi eski haline getirme projesi, 2005 yılında Hénin- Hénin-Carvin Intermunicipal Council (14 belediye, 125.000 nüfus) tarafından düzenlenen yarışma ile başladı.

Hérault Arnod Architectes’in yarışmayı kazanan projesi, bu endüstriyel alanın zamanında ürettiği sesin anısına, müziğe ve sese dayanan bir program öneriyor.

Proje, bölgenin turistik ve kültürel özelliklerine vurgu yapacak şekilde, master plan, peyzaj tasarımı, rotalarının yeniden çizilmesi, makine binasını ve tavandan sarkan kancaların (pendus) dönüşümlerinin yanı sıra yeni binaların inşası, bir ofis kompleksi ve bir konser salonunu kapsıyor.


TV Stüdyosu (Fotoğraflar: André Morin)

“Salle des Pendus” Kompleksi: Kullanım Değişikliği ve Tarihle Diyalog


“Salle des pendus”

“Pendus”un bulunduğu geniş salonda yer alan soyunma odaları, duş alanları ve teknik binalardan oluşan bir kompleks yakın zamanda yenilenmiş. “Salle des pendus”, madenden çıkan madencilerin ıslak ve tozlu giysilerinin asılması ve depolanması için kullanılan tavana monte kanca ve kasnak sistemi. İlk bölümü 1931’de, ikincisi 1965’te inşa edilmiş. Bu nefin her iki tarafında da, biri orijinal haliyle bir örnek olarak tutulan ortak duşlar var.

Restorasyon

Mekana yapılan müdahaleler, binanın programında değişiklik olasılığını göz önünde bulundurarak geri dönüşümlü olacak şekilde yapılmış.


Eski duşlar

Metal yapılar, vinçler, kasnak sistemi, teknik ızgara, tuğla duvarlar, vb. gibi mimari bileşenler korunmuş ve güçlendirilmiş, bazı orijinal duvar ve yer karoları (çimento karolar) restore edilmiş. 20. yüzyılın ilk yarısında endüstri ve sağlıkla bağlantılı binalarda yaygın olarak kullanılan “hijyen yeşili” olarak adlandırılan duvarlar su yeşili rengine dönüştürülmüş.


Seminer salonu

Etiketler

Bir yanıt yazın