Macaristan’da Tasarımıyla Dikkat Çeken Kamu Yapısı

Studio A4 tarafından tasarlanan, Macaristan Zamárdi'deki kamu yapısı iki hacimden oluşuyor. Yapı, şekli ile yakınındaki 6. yüzyıl mezarlığında bulunan eserlere atıfta bulunuyor.

Zam, Studio A4 tarafından tasarlanan, çok işlevli bir kamu binası. Balaton Gölü kıyısındaki yaklaşık 2 bin nüfuslu küçük bir Macar köyü olan Zamárdi’de bulunan bina, etkinliklere, konserlere ve gösterilere açık bir buluşma yeri.

300 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş merkez, basık küre şeklinde etkinlik alanı ve üst katta teras içeren bir kütle ile iki ana hacimden oluşuyor.

Göl kıyısındaki plajdan ve yakındaki tenis kortlarından hoş bir manzara sunan, yeşil metal bir merdivenle erişilen, üstü açık teras genişletilerek, ağırlık altında sıkıştırılmış gibi görünen etkinlik alanına ek ilave edilmiş.

Küre şeklindeki hacim kütlesi ve metal gövdesiyle, alanın yakınında bulunan, 6. yüzyıldan kalma önemli bir mezarlıktaki metal eserlere (çömlekler, süs eşyaları, küpeler) atıfta bulunuyor.

Küre şeklindeki hacim iç mekanda tepedeki bir açıklıkla aydınlatılıyor ve aydınlatmayla uyumlu, şekilli yüzeylerle karakterize ediliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın