LUO Studio Ahşap Panelleri Bükerek Sergi Ünitelerine Dönüştürüyor

Çin'deki endüstriyel üretim kırsalın yeniden canlandırılmasına öncülük ederken kaliteli tarım ürünleri çıkarmak ve bunları sergilemenin daha iyi yolunu bulmak çok önemli hale geliyor.

Houyanem köyündeki Yuntai Ice Chrysanthemum Endüstri Parkı için de bu durum geçerli. Buranın önemli bir ürünü olan Ice Chrysanthemum’u sergilemek için ahşap dokuma sergi üniteleri bulunuyor. LUO studio tarafından tasarlanan sergileme üniteleri, içe ve dışa doğru karmaşık bir dokuma modelinde bağlanan bir dizi bükülmüş ve kavisli ince ahşap panele sahip. Depoda hızlı bir şekilde kurulmuş çelik çerçevelerden oluşan bir yapı bu panelleri bir arada tutuyor.

Endüstriyel parkın mevcut satış kanalları arasında ağırlıklı olarak tur grupları, franchise sahipleri ve canlı yayın alışverişi yer alıyor. Ancak Covid-19’un patlak vermesiyle yerel Ice Chrysanthemum’un satışları düşmüş. Dahası, bu bitki türlerine tahsis edilen ekim alanları, köyü iş yapamaz duruma getiren sel nedeniyle üretimde ciddi bir düşüş yaşamış. Hepsini göz önünde tutan LUO studio, minimum maliyetle kullanışlı bir sergi düzeni oluşturmaya çalışmış. Bu doğrultuda, köylülerin kolayca temin edilebileceği uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir malzemeler ve basit teknikler uygulanmış.

Mühendisler ve inşaat uzmanlarıyla yan yana çalışan Luo Studio’daki ekip, gerilim noktaları oluşturmak için her bir ahşap panelin belirli bir açıda bükülmesini ve kavislenmesini sağlamış.
Bunu yaparak, ünite yapısal dayanıklılık kazanmış.

“Kemerli üniteler, alt uçları teşhir standartlarına ulaşacak şekilde birbirine sabitenmiş. Bu nedenle, bu öğelerin fiziksel yapısı aynı zamanda bir kuvvet aktarımı biçimidir.”
LUO studio

Kesit ölçeğinde dikkatli bir değerlendirmeyle, çelik strüktürlerin altına üç set sergi rafı kurulmuş ve hiçbir durumda mekanın aşırı kalabalık olmayacağından emin olmak için dört geçiş alanı düzenlenmiş. Tasarım çizimlerini tamamlamadan önce proje ekibi, ahşabın eğriliği ile ilgili teknik parametreleri elde etmek için tek ince ahşap paneller üzerinde sürekli bükme testleri gerçekleştirmiş.

Bununla birlikte, kurulum sırasında, birçok üst üste bindirme, değişken eğrilik ve eşit olmayan kabuk dağılımı nedeniyle tasarım ve fiili uygulama arasında dikkate değer sapmalar olmuş. Daha etkili bir şekilde ilerlemek ve günlük malzemelerin maksimum kullanımını sağlamak için LUO Studio, çizimleri genel şekil için yalnızca referans olarak kullanmaya karar vermiş. Bu sürede, işçiler her bölüm için nihai ve ideal bir eğrilik elde etmek için tekrarlanan yerinde testler yapmak zorunda kalmış; bu eğrilik daha sonra tasarım çizimlerine dahil edilmiş.

Ünitenin bulunduğu mevcut endüstriyel depo, tarım ürünlerinin taşımayı amaçladığı doğal, yeşil ve yumuşak niteliklerin aksine, sağlam mekanik özellikler sergiliyor. Bu nedenle, ince ahşap paneller, yerel el dokumacılığına benzeyecek şekilde tasarlanmış.

Nihayetinde, sergi alanını tasarlayarak mimarlar, düşük bütçeli, yeşil yapı malzemeleri ve köylülerin ustalaştığı inşaat tekniklerini içeren; dolayısıyla doğayı, ekolojiyi ve yerel dili çağrıştıran bir tür kırsal-endüstriyel sergileme ünitesi yapmayı amaçlamış.

“Bu proje, Houyanmen köyündeki endüstriyi destekleyen binalar için estetik yaratımın yeni bir başlangıcıdır.”
LUO studio

Etiketler

Bir cevap yazın