Luis Barragán Arşivi Vitra Kampüsü’nde Açıldı

Luis Barragán'ın arşivi, eskizler, çizimler, fotoğraf malzemeleri, nesneler olmak üzere yaklaşık 30.000 parçadan oluşuyor.

Luis Barragán kütüphanesinde, 1963.
Fotoğraf: Ursula Bernath

Yirmi yılı aşkın bir sürecin ardından, Luis Barragán Arşivi’nin (1902-1988) kalıcı sergi alanı, Weil am Rhein’deki Vitra Kampüsü’nde 14 Mayıs’ta açıldı. Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan Schaudepot’un yanında yer alan arşiv, Dieter Thiel tarafından tasarlandı.

Fotoğraf: Mark Niedermann

1996’dan beri arşiv, İsviçre Birsfelden’de bulunan Barragán Vakfı tarafından yönetiliyordu, ancak uygun alanın olmaması, arşivin erişimini ve kullanımını büyük ölçüde engelliyordu.

Luis Barragán ofisinin avlusunda, 1960’ların sonları. Fotoğraf: Fulvio Roiter

Vakıf, Vitra Tasarım Müzesi ile ortaklık kurarak, Barragán’ın koleksiyonu artık meraklıların ve bilim adamlarının kullanımına sunuyor. Arşivde, 13.500 eskiz ve çizim, 7.500 fotoğraf, mobilya, obje, belge ve kişisel ve profesyonel yazışmalar bulunuyor.

Arşivde teknolojik imkanlar ile donatılmış bir depo, ziyaret eden araştırmacılar için bir çalışma odası ve tematik bir sergi alanı olan Barragán Gallery bulunuyor. Küratörlüğünü Martin Josephy’nin Latin Amerika mimarisi uzmanı Luis E. Carranza ile birlikte yürüttüğü sergide, Barragán Arşivi’nden çizimler, fotoğraflar, diğer materyaller, biyografik ayrıntılar ve Meksika modern mimarisinin resimli bir kronolojisi yer alıyor.

Fotoğraf: Mark Niedermann

 

Etiketler

Bir cevap yazın