Lorcan O’Herlihy’den Los Angeles’taki Evsizler İçin Konut

Lorcan O'Herlihy, Los Angeles’ta yaşayan evsizler için 26 adet düşük maliyetli daireden oluşan bir konut kompleksi tasarladı.

58.000’den fazla evsiz nüfusu barındıran Los Angeles bu konuda Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri. Amerika’nın mevcut ekonomik ve politik sistemindeki aşırı eşitsizlik ve kamu kurumlarının zayıflığı ülke genelinde pek çok evsiz vatandaşın olmasına sebep oluyor.

Los Angeles’ta, Michael Maltzan ve Lorcan O’Herlihy gibi birçok yetenekli mimar kendilerini düşük maliyetli ancak sokakta hayatta kalmak için yıllarca mücadele eden vatandaş grubunu barındırabilecek, çeşitli deneyimler sunacak mekansal çözümleri ve konut tipolojilerini keşfetmeye adamış.

Clifford Beers Housing Foundation tarafından Lorcan O’Herlihy’e yaptırılan MLK1101 projesi 26 düşük maliyetli daire, ortak bir bahçe ve çoğu yaşlılardan oluşan sakinleri için çeşitli destek hizmetleri sunuyor. Ana binanın L şeklindeki düzeni sayesinde, büyüklüğü değişken (1 veya 3 yatak odalı) daireler güneş ışığından ve havalandırmadan en iyi şekilde yaralanıyor ve bu da enerji tasarrufu sağlayarak klima ihtiyacını azaltıyor. Kompleks, LEED Gold statüsü ile sertifikalanmış pek çok sürdürülebilir çözümü de barındırıyor.

Binada yaşayanlar arasındaki etkileşimi teşvik etmek üzere tasarlanmış dairelerden geniş açık balkonlar aracılığıyla ortak bir mutfağa erişilebiliyor. Otopark alanı yoldan uzak, ortak çatı bahçesinin altında ve toplumu desteklemek amacıyla ek gelir elde etmek için tasarlanmış iki ticari yapının arkasında yer alıyor. Trabzanlar, korkuluklar ve endüstriyel malzemelerden yapılmış beyaz sıvalı koruyucu paneller, projeye derinlemesine Kaliforniya tarzını yansıtmış.

Etiketler

Bir cevap yazın