Londra Bisiklet İçin 770 Milyon Pound Harcayacak

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Londra’da “Güvenli bisiklet” adı altında 5 yıl içinde 770 milyon pound (yaklaşık 3.3 milyar lira) harcama sözü verdi.

İngiltere’nin Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan, kentte bisiklet kullanımının geliştirilmesi için büyük adım attı. Önceki Belediye Başkanı Boris Johnson’dan sonra Khan, bu hususta Johnson kadar cesur olmadığı iddia ediliyordu. Şu an Dışişleri Bakanı olan Boris Johnson daha önce bisiklet için 540 milyon pound ayırmıştı.

Ancak Sadıq Khan, hazırladığı büyük ölçekli bir planla yeni bir rekora imza attı. Yeni planda kişi başına yılda yaklaşık 17 pound öneren harcama programı, Hollanda ve Danimarka gibi çevre dostu ülkelere yaklaşmayı hedefliyor.

Belediyeden sağlıklı ve doğa dostu ulaşıma dev bütçe

Planlar arasında çift şeritli motorlu araçlardan ayrılmış bisiklet otoyolları ve trafik ışıklarının ayrıldığı güzergahlar bulunuyor. Bu yollardan ilki Boris Johnson zamanında inşa edilmişti ve büyük oranda da uygulanabilirliğini ispat etmişti.

Belediyenin aktardığı bilgilere göre, 4. Otoyol adı verilen bisiklet yolu ünlü Tower Bridge’den Londra’nın güneydoğusundaki Greenwich’e gidecek. 9. Otoyol adı verilen diğer bir otoyol ise Olympia’dan Londra’nın batısındaki Hounslow’a kadar gidecek. Londra’nın toplu taşıma bütçesinin yüzde 5.5’ini kapsayan proje, hali hazırda Johnson döneminde planlanan güzergahı da içerisine dahil edecek.

Ufak mahallelere de uğrayacak bu bisiklet güzergahı şehir trafiğini büyük ölçüde azaltacağı düşünülen Mini-Hollanda tasarımıyla uygulanacak.

Khan böylelikle söz verdiği üzere Londra’nın şimdiye kadar sahip olduğu en bisikletsever belediye başkanı olma taahhüdünü de gerçekleştirecekmiş gibi gözüküyor. Khan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rekor miktardaki harcama ile her yaştan Londralı için güvenli bir yol imkanı olacağını söyledi.

Londra, Birleşik Krallık’ta otomobillerden ve motosikletlerden insanları ve doğayı kurtarmak adına büyük avantajlara sahip olacak bir pilot bölge olarak görülüyor. İngiltere genelinde bisiklet sayısı yerinde sayıyorken, Londra’da bu sayı günbegün artış gösteriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın