“Liman Kenti Konuşmaları: İstanbul-Anvers” Sergisi Açıldı

Murat Tabanlıoğlu küratörlüğünde düzenlenen sergi, Ekim 2015 – Ocak 2016 tarihleri arasında Belçika'nın liman şehri Anvers'te MAS Müzesi'nde yer alacak.

“Europalia Turkey 2015” uluslararası kültür ve sanat festivalinin üç ana sergisinden biri olan “Port City Talks.Istanbul.Antwerp/ Liman Kenti Konuşmaları.İstanbul.Anvers.” sergisinin açılışı yapıldı. Murat Tabanlıoğlu küratörlüğünde düzenlenen sergi Ekim 2015 – Ocak 2016 tarihleri arasında Belçika’nın liman şehri Anvers’te MAS |Museum Aan de Stroom – MAS Müzesi’nde yer alacak.

Küratör Murat Tabanlıoğlu, “Sergi, İstanbul’un denize dair özgün nesneleri ve simge değerleri üzerinden, liman ile liman arkası kara ilişkilerini araştırarak bir anlatı kurguluyor ve eşzamanlı olarak Anvers kenti de bu anlatıya eşlik ediyor” sözleri ile rotasının ana koordinatlarını vurguladığı serginin, çıkış noktası, uğradığı limanlar ve varış çizgisini şöyle anlattı:

“Su, insanlığın ilk yıllarından bu yana kentlerin kurulması ve gelişmesinde hayati olmuştur; su kıyısında yer almak aynı zamanda sanayi gelişimini teşvik etmiş, dolayısıyla ticaret faaliyetlerini arttırmış, böylelikle limanlar da tekrar kentler için canlandırıcı, hayati rol oynamıştır. Ancak bugün, tüm dünyada endüstriyel faaliyetler ve ticaret yöntemleri ve buna bağlı olarak kent-liman ilişkisi gibi ekonomi ve sosyal hayat da değişti. Bir liman kenti olarak görüntüsünü ve temsiliyetini korumasına rağmen, İstanbul da aslında liman olarak özelliğini ve önceliğini kaybeden kentlerden biri konumunda.

“Bir şehir için limanın önemi nedir? Bir limanın tarihini kurduğu ilişkiler üzerinden nasıl tanımlayabiliriz? Liman kenti olmak ne demek? Kent planı bağlamında liman işlevleri İstanbul ve Anvers kentleriyle nasıl ilişkilendirilebilir?” gibi sorularla başlayan çalışmalar neticesinde sergi, sadece bir arşiv oluşturmanın ötesinde şehirle ilgili bir his uyandırmayı hedefliyor.

Sergide İstanbul Arkeoji Müzesi, Deniz Müzesi ve Koç Müzesi’nden ödünç alınan tarihi eserlerin yanı sıra, Murat Tabanlıoğlu bu sergiyi de gençlerle ve onların yeni işleri ile kimi zaman görüp fark etmediğimiz veya hiç aşina olmadığımız açılardan, şehri yeniden anlatmak biçiminde kurgulamayı tercih ediyor.

Refik Anadol, Hasan Deniz, Emre Dörter, Alican Durbaş, Çigdem Borucu Erdoğan, Sabit Kalfagil, Ömer Kanıpak, Volkan Kızıltunç, Cem Kozar – Işıl Ünal (PATTU), Els Vanden Meersch ve Ali Emir Tapan’ın güncel işlerinin çoğunlukla dijital görselleştirme ile yer aldığı sergide; Yenikapı buluntularından, Bizanslıların Haliç’e germiş olduğu zincire kadar tarihi değeri yüksek birçok nesne de yer alıyor.

Tabanlıoğlu, “Kültürel akışların bir düğüm noktası olarak İstanbul’un ve bu kentte yaşayanların hikayesini denizle ilişkilendirerek anlatmak üzere kullanılan serginin yapısını kuran araçlar/aracılar; atipik bir liman kenti olan İstanbul’u, göz seviyesinden daha derin, tüm duyulara açık bir biçimde İzleyiciyle buluşturuyor.

Benzer şekilde, uluslararası ticaretin, malların yer değiştirme akışını yönlendiren, kargo hareketlerinin önemli bir düğüm noktası, etkin bir liman kenti ve çok daha fazlası olarak Antwerp ise; güncel ve tarihi değerleriyle ve serginin anlatısı içinde seyrediyor.

Tarihi değerlerinin yansıra çağdaş sanat ve tasarımın önemli kaynaklarını bünyesinde taşıyan bu küçük ama etkili kuzey şehri, İstanbul’un izlerini sürmeye ve çok boyutlu siluetini yansıtmaya hazır” sözleri ile sanatseverleri festivale davet ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın