Liget Etnografya Müzesi Yarışması’nı Dev Kaykay Çatı Tasarımıyla Napur Architect Kazandı

Liget Etnografya Müzesi Yarışması’nda 1.lik ödülünü alan Macar mimarlık firması Napur Architect, BIG, OMA VE Zaha Hadid Architects gibi firmaları geride bırakarak Budapeşte Kent Parkı’nda yeni bir müze tasarlama şansını elde etti.

Budapeşte Kent Parkı’nda, yine yarışmayla yapılacak olan Sou Fujimoto tasarımı konser salonu ve SANAA tasarımı sanat galerisinin yanında yer alacak olan büyük müze kompleksi tasarımı yarışmaya katılan 14 firma arasından seçildi.

Desenli duvarları ve çim kaplı çatısının yanında dev bir kaykay pistini andıran tasarım, projenin mimarları István Ferencz, Marcel Ferencz and György Détári tarafından “21. Yüzyılın barok çerçevesi” olarak tanımlanıyor.

“Parkın Kapısı” olarak adlandırılan bina sanat galerileri, merkezinde büyük bir açık alan ve çatısında yer alan bir toplanma mekânı barındırıyor. Projenin mimarları tasarımın alternatif bir kapı deneyimi önerdiğini söylüyor. “Binanın fiziksel ve görsel olarak iki parçaya bölünmesi temel işlevinin ikilik niteliğini ifade ediyor ve aynı zamanda da binayı çevreleyen kent dokusunun yansıtıyor.”

Binanın önemli özelliklerinden biri de 1956’daki Macar Devrimi’nin simgeleyen anıtı çerçevelemesi. Mevcut durumda başka bir mekânda yer alan ve 1872 yılında kurulan Etnografya Müzesi Macaristan’da etnografya bilimi, Avrupa etnolojisi ve kültürel antropolojinin önde gelen kurumu.

2019 yılında kullanıma açılması beklenen yeni bina, müzenin bünyesinde yer alan çok daha fazla koleksiyonun sergilenmesine olanak verecek. Yeni bina, 144 yıllık tarihinde müze için inşa edilen ilk yapı olacak.

Jüri değerlendirmesine göre müze çevresine uyum gösterecek ve kent için yeni bir odak noktası haline gelecek. Tasarımın seçiminde etkili olan nitelikler arasında sürdürülebilirlik, maliyet ve koleksiyonların teknolojik gereksinimlerine uygunluk da var.

Etnografya Müzesi, Avrupa’nın en büyük müze gelişme alanlarından olan Liget Budapeşte Projesi içerisindeki üçüncü yeni bina olacak. Konser salonu, sanat galerisi ve müze binalarına tiyatro da eklenecek. Gelişme projesi, 122 hektarlık bir alana yayılan parkın bakımı ve hayvanat bahçesinin yeniden canlandırılmasını da içeriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın