Levent’teki İETT arazisi için yeniden ihaleye çıkılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihalesi iptal edilen Levent'teki İETT arazisi için yeniden ihaleye çıkılacağını bildirdi.

Dubai Şeyhi El Maktum’a 5 yıl önce 1.1 milyar liraya satılan ancak paranın ödenmemesi üzerine tekrar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne dönen Levent’teki 47 bin metrekarelik arazinin imar planı değiştirilmişti.

2006 YILI PLANLARINA DÖNÜLMESİ ONAYLANMIŞTI

Şubat ayında El Maktum’a satılan İETT arazisiyle ilgili 2006 yılındaki planlara dönülmesini onaylandı.

Yüksek imar artışıyla 2006 yılında yapılan plan değişikliğinin ardından El Maktum’a satılan 46 bin metrekare büyüklüğündeki arsa için 2007’de İstanbul 7. idare Mahkemesinde dava açıldı.

Plan değişikliğinin iptali istemiyle açılan davayı reddeden mahkemenin kararı, Danıştay 6. Dairesi tarafından da onandı. Buna göre 2006 yılında yapılan imar artışı da geçerli hale geldi. Danıştay’ın aldığı kararla arsanın yeniden imar hakkı kazanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu yeni plan notlarını hazırladı.

REZİDANS YAPILABİLECEK

2006 yılında verilen imar artışına ek düzenlemeler getirilen değerlendirmeye göre, İETT arazisi turizm, ticaret, yol ve yeşil alan olarak belirlendi. Turizm ve ticaret alanı olarak belirlenen kısımda yapılacak bina içerisinde, otel, iş merkezi, rezidans, ofis, alışveriş merkezi, restaurant gibi faaliyetlerin yanı sıra yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar yer alabilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın