Less Pavilion: Canberra Dairy Road’da Anıtsal Bir Figür

Less Pavilion: Canberra Dairy Road’da Anıtsal Bir Figür

Pezo von Ellrichshausen'in Canberra'da tasarladığı LESS, doğayla iç içe olmayı teşvik ediyor.

Şilili sanat ve mimarlık stüdyosu Pezo von Ellrichshausen, Canberra’nın gelişmekte olan, çoğunluğu endüstriyel depolarla dolu Dairy Road mahallesi için LESS adlı yeni bir şehir sembolü tasarladı. Molonglo tarafından geliştirilen çalışma, ekibin Avustralya’daki ilk projesi ve yeni alan için belirsiz ve anıtsal bir kamusal toplanma alanı olarak duruyor.

Otuz altı beton sütundan oluşan ızgara sistemine ve izleme platformuna giden dairesel bir rampa olarak şekillenen alana, herhangi bir özel program tanımlanmamış. Bunun yerine, ziyaretçiler alanı uygun gördükleri şekilde kullanmaya davet edilmiş.

Tasarımcılar, LESS’i sade bir yapı ile canlı doğanın uyumlu bir bir araya gelişi olarak aktarıyor. Ormanlık alanların yanı sıra birçok sulak habitata ev sahipliği yapan koruma altında bir doğa rezervi olan Jerrabomberra Wetlands sınırındaki Dairy Road içinde çalışırken doğaya saygı hayati önem taşıyor.

Ekip şunları belirtiyor: “Kentsel sulak alanlar fikri ve neyin kentsel ve neyin doğa olduğuna dair eski tanımları kırma şekli bizi heyecanlandırıyor. Kentsel formu doğadan izole etmek yerine, her ikisinin de saygılı bir şekilde birlikte var olabilmesini hedefliyoruz.”

Bu sulak alanlara atıfta bulunmak için LESS’i etkinleştiren otuz altı sütun, yukarıdan sürekli bir su akışıyla karşılaşıyor ve su her birinin uzunluğu boyunca akarak sığ bir akıntıya dönüşüp geri dönüyor. Yapıyı, çoğu Canberra’ya özgü olan elliden fazla farklı türden 6.000 ayrı bitkinin bulunduğu bir bahçe çevreliyor. Bu bitki yaşamı, siteyi dönüştürmek için sürekli büyüyecek ve sömürge öncesi mirasını hatırlatan daha ılımlı bir varlık sunmak için endüstriyel tarihini gizleyecekmiş.

Anıtsal sütunlar ve zarifçe akan sular, Pezo von Ellrichshausen’in LESS’i aynı anda bir dinginlik ve hareket duygusu uyandırıyor.

Mimarlar şu yorumu yapıyor: “Bir yapıdan, bir altyapıdan ziyade burası tek bir biçimde çağrılmayı reddeden kendine özgü bir yer. Tekdüze hareketinde, sıkıcı düzenliliğinde ve yön eksikliğinde, kalın sütunlar ve ince sütunlar, diğer tüm işlevleri çerçevelemekten başka herhangi bir işlev üstlenmiyor. Etiketlenmemiş yerlerde birçok etkinliğe izin veriliyor.”

Etiketler

Bir cevap yazın