Lavabodan ev, uçaktan park

Mutfak lavabosundan duvar, rüzgar jenaratöründen çocuk parkı... "Superuse" akımının fikir babası mimar Cesare Peeren geleceğin mimarisini anlatıyor...

Cesare Peeren bir mimar… Onu diğer meslektaşlarından ayıran çok önemli bir çalışması var…

Superuse (süper kullanım)…

Superuse felsefesi geri kazanımlı malzemelerin mimaride kullanılması temeli üzerine kurulu. ÇEVKO Vakfı’nın 20. yıl zirvesindeki konuşmacılardan biri de Peeren idi..

Peeren dünyada petrol ve türevlerinin tükenmesiyle inşaat üretimi için farklı arayışların ortaya çıkacağını düşünüyor.

Bu yüzden de son onbeş yıldır Hollanda da Superuse felsefesiyle tasarımlar yapıyor. 200 çocuk parkı ve tek katlı evler inşa etti. Bunların inşaatı sırasında eski rüzgar gülleri, ya da uçak pencereleri yeterli oldu onun için… Peeren’in yaratıcılığının sınırı yok… Eski uçak, çamaşır makinası, rüzgar pervaneleri… Aklınıza ne gelirse, hurdaya çıkmış atık malzemelerden çocuk bahçeleri, konser salonları ve evler yapıyor.

Cesare’ın bu merakı çocukluk yıllarında başlamış. ABD’de geçirdiği çocukluk yıllarında ailesi garajda ona özgür bir alan bırakmış, o da geri dönüşümlü malzemelerden maketler yapmaya başlamış.

2012Architecten adlı ofisi kurduktan sonra tüm mimari tasarımlarının temelini “superuse” oluşturdu. MRS Uzay İstasyonu, Duchi Ayakkabı Mağazası, The Wikado Oyun Alanı için tasarımlar yaptı. Malzemelerin tekrar kullanımı esas alınarak yapılan tüm bu çalışmalar, Cesare’ın estetik olarak yeni, fonksiyonel ve modern tasarımlar yapmasına öncülük etti. O, akademik bir bakışla, farklı materyallerin tekrar kullanım potansiyellerinin araştırılması ve uyumlu çalışmasını harmanlayarak tasarım işini yapabilen bir mimar.

Superuse dünyada 3 ülkede uygulanıyor, ABD, Avustralya ve Hollanda…

Peeren “Gelecekte inşaat kaynakları tükendikçe geri kazanımlı malzemeler inşaatın her alanında kullanılacak.Haşere böcekleri bile havalandırma esasına uygun düzgün yuvalar yapıyor, insanların yüksek binalarda kurguladıkları yaşam biçimleri, gerçek ve doğal yaşam biçimine aykırı.” diyor…

Peeren, Türkiye’de uygulanması gereken en doğru mimarinin Osmanlı dönemindeki ahşap evler olduğu görüşünde. 

Etiketler

Bir yanıt yazın