Las Palmas de Gran Canaria’da Eski Bir Evin Yenilenme Projesi: Naked House

Las Palmas de Gran Canaria’da Eski Bir Evin Yenilenme Projesi: Naked House

İspanya’nın Gran Canaria adasında, Las Palmas şehrinde tamamlanan Naked House projesi yerel mimarlık ofisi X Studio tarafından tasarlanmış.

Fotoğraflar: David Rodríguez

Ev son yıllarda şehrin plansız kentsel büyümesinin kurbanı olan tarihi işçi sınıfı Guanarteme semtinde yer alıyor. Plansız büyüme, semtteki büyük ölçekli binaların mütevazi evlerle bir arada bulunduğu çevredeki kentsel dokuyu aniden dönüştürmüş.

Bu eski evlerden birine yapılan müdahaleden oluşan proje, halihazırda var olanı iyileştirme ve orijinal mimarinin içinde bulunduğu tarihi ve kültürel bağlamı anlama çalışması olarak hayata geçirilmiş.

Yeni proje, zemin katta bir tasarım stüdyosu, birinci katta konut ve çatıda bir dinlenme alanı olacak şekilde planlanmış. Müdahale, hem maddi hem de ekonomik araçların kemer sıkma politikasını, yeni bir ev alanını şekillendirmek için bir strateji olarak kullanarak çevre ile belirli bir mesafenin kurulmasına izin veren bir iç dünya yaratmak üzerine konumlandırılmış.

Müdahale sırasında iç kabuk, binanın tarihini koruyan, orijinal yapının malzemelerini ve yapım tekniklerini ortaya çıkaran bir sıyırma çalışmasıyla çıplak hale getirilmiş.

Bu şekilde beton levhalar, siliko-kireç tuğla ve taşıyıcı duvarlar, ham ve beyaz yüzeyleri birleştiren ve ışığın farklı dokuları zenginleştirdiği yeni bir manzara oluşturmuş.

Müdahalenin şekli, yapıda önceden var olan ile yeni arasındaki karşıtlığı vurgulayan üst üste binen bir katman olarak göz önüne çıkarılmış. Yeni eklenen elemanlar için; mobilya ve marangozluk işlerinde çam ağacı, ıslak alanlarda mikro çimento ve kaldırım için malalanmış beton gibi basit bir malzeme paleti seçilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın