Larisa – Farklı Hayatlar Farklı Renkler

Mimarlık Tarihi Araştırmaları Dizisi'nin 3. kitabı olan “Larisa - Different Lives Different Colours / Farklı Hayatlar Farklı Renkler” kitabı İTÜ Vakfı Yayınları tarafından yayınlandı.

İzmir’e bağlı Menemen-Buruncuk yakınlarında kalıntıları görülen Larisa antik şehrinin mimarisini; kazıları, buluntuları ve güncel araştırmalarıyla birleştiren özel bir sergi etkinliği bu sayının konusu olarak seçildi.

İTÜ ekibinin 2010’da Larisa’da, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri ve İTÜ’nün desteğiyle başlayan çalışmaları, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde açılan bir sergiyle görünür oldu, Müze’nin kurumsal deneyimiyle buluştu. Mimarlık Tarihi Araştırmaları dizisinde, hem Müze koleksiyonlarında korunan örnekler hem arazideki belgelemelerin ön sonuçları; fotoğraflar, çizimler ve bir eser kataloğu eşliğinde, tematik bir kurgu içinde paylaşılıyor. İlgili konular Müze uzmanlarının ve Larisa yüzey araştırması ekibi üyelerinin kısa ve bilgilendirici yazılarıyla zenginleşiyor.

Editörler: Turgut Saner – Ilgın Külekçi – Ö. Emre Öncü

Etiketler

Bir yanıt yazın