Kuşadası’nı 30 ‘mimar yeniden yaratacak

Betonlaşma yüzünden eleştirilen Kuşadası'nda değişimin ilk adımları atılıyor. Prof. Ahmet Vefik Alp başkanlığında, 7 ülkeden 30 mimar, ilçede beyin fırtınası estirecek.

Prof. Alp, Başkan Esat Altungün’le el ele verip yeni vizyon oluşturacaklarını söyledi. Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün’ün davetiyle ilçeye gelecek olan Ahmet Vefik Alp başkanlığındaki mimar grubu, ilçeyi yeniden tasarlayacak.

Prof. Ahmet Vefik Alp’in başkanı olduğu Uluslararası Mimarlık Akademisi üyesi 30 mimar, ilçeye gelecek ve ekipler halinde belediye için yeni projeler hazırlayacak. İzmir Milliyet Türkiye’de turizm hareketinin öncü bölgesi olarak kabul edilen ancak son dönemlerde çarpık yapılaşma ve betonlaşma nedeniyle sürekli eleştirilen Kuşadası’nda değişimin ilk adımları atılıyor. Ünlü mimar Prof. Ahmet Vefik Alp’in başkanlığını yaptığı Uluslararası Mimarlık Akademisi’ne üye, 7 ülkeden 30 mimar, turistik ilçeye gelerek yeni projeler hazırlayacaklar. Ünlü mimarların tasarımlan, Kuşadası Belediyesi tarafından değerlendirilecek.

Prof. Ahmet Vefik Alp, turizm sektöründe ve Kuşadası’nda büyük heyecan uyandıran çalışmayı anlatırken, “Ege Denizi kıyılarındaki turizm beldelerimizden şehircilik ve mimarlık açısından en sıkıntılı olan Kuşadası-Davutlar bölgesi için yeni vizyonlar oluşturmak üzere Kuşadası Belediye Başkanı Sn. Esat Altungün ile el ele verdik. Bölge Başkanı olduğum Uluslararası Mimarlık Akademisi’ni harekete geçirerek 22-31 Mart tarihlerinde Kuşadası’na yedi ülkeden 30 genç ve yetenekli mimar davet ettik. Türk ve yabancı hocaların güdümünde bir beyin fırtınası yapacağız. Rusya Federasyonu, İtalya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Slovenya ve Türkiye’den gelen 30 kadar mimar ve plancı Kuşadası ve çevresinin önemli alanları için gece gündüz ekipler halinde çalışarak vizyon projeler teklif edecekler” diye konuştu.

Alp’in verdiği bilgiye göre, proje konuları Kuşadası Barbaros Bulvarı ve Meydanı, Kruvaziyer Limanı ile Uluslararası Marina arasındaki sahil şeridi, kısmen Roman vatandaşların yaşadığı Kese Dağı ve Marina’nın karşısındaki Turban Alanı olarak tespit edildi. Katılımcı mimarlar kentsel tasarım ve mimari projelerini 31 Mart Pazar günü jüri karşısında savunacak ve sertifikalarını alacaklar. Başarılı projeler Kuşadası Belediyesi Ahmet tarafından değerlendirilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın