Kurgusal Edebiyatta Mimarlık

Dünya edebiyatının başyapıtlarından seçilmiş 28 eserde mimarlık sanatının nasıl ele alındığını inceleyen ve Nevnihal Erdoğan ile Hikmet Temel Akarsu tarafından hazırlanan “Kurgusal Edebiyatta Mimarlık” (Architecture in Fictional Literature), Bentham Books'tan çıktı.

“Kurgusal Edebiyatta Mimarlık”, 21. Yüzyılda giderek tekdüzeleşen ve ruhunu kaybeden yaşam alanlarına farklı bir bilinçle yaklaşmak ve mimarlık sanatına yeni bir bakış açısı getirmek amacıyla hazırlanmış bir kitaptır. Günümüzdeki mimarlık sanatı, eğitimi, kültürü ve uygulamaları giderek birer mühendislik uygulamalarına dönüşmüş ve “mutluluk arayışı”nın en önemli unsurlarından biri olan mimarlık sanatı insana ait değerlerden uzaklaşmıştır. Bu kitap aracılığıyla, edebiyatın büyük eserlerinden ilham alarak farklı bir mimarlık anlayışına ve eğitimine ulaşabilmek için kapılar açılmaya çalışılmıştır. Akademisyen, mimar ve yazarlar tarafından kaleme alınan kitap bölümlerinde geleceğin şehirlerini ve yaşam alanlarını düzenlemek, zenginleştirmek ve daha yaşanabilir kılmak için edebiyatın önemli eserlerinin vizyonlarından yararlanılmaya çalışılmaktadır.

Aşağıdaki linkte kitap hakkında ayrıntılı bilgiyi; katkıda bulunan yazarları, kitabın bölümlerini ve sunuş yazılarını bulabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın