Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa’da Yaşanan Selden Etkilenen Müzeler ve Örenyerlerine İlişkin Açıklama Yaptı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa’da yaşanan selden etkilenen müzeler ve örenyerlerine ilişkin açıklama yaptı.

“14-15-16/03/2023 tarihlerinde Şanlıurfa’da aşırı yağıştan kaynaklanan sel felaketinde Şanlıurfa Arkeoloji Müzemizin teşhir salonlarında, Göbeklitepe, Karahantepe, Sefertepe, Sayburç, Çakmaktepe, Harran Örenyeri, Şanlıurfa Kalesi, Soğmatar gibi arkeolojik alanlarımızda herhangi bir sorun yaşanmamıştır.

Ancak Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi bodrum katı ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi bodrum katları selden kısmen etkilenmiştir.

Sel felaketinin gerçekleştiği ilk andan itibaren Bakanlığımız koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların desteği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğünün yoğun mesaisi ile yaşanabilecek büyük sorunların önüne geçilmiştir.

Haleplibahçe Mozaik Müzesinde biriken su, müzemizce temin edilen su pompaları ile büyük oranda tahliye edilmiş olup tahliye işleminin akşam saatlerinde tamamlanması öngörülmektedir. Mozaiklerimizde herhangi bir sorun bulunmamakta olup sel sularının tahliyesi akabinde restoratörlerimizce gerekli temizlik çalışmaları derhal yapılacaktır.

Arkeoloji Müzemizin kuzeyinde bulunan AVM ve Büyükşehir Belediyesine ait otoparkta biriken su, müze binası yönüne doğru akarak müze bodrum katına ulaşmıştır. Bodrum katında birikmiş olan su birikintisi kontrol altına alınmış olup suyun tahliye çalışmaları devam etmektedir.

Müze depolarında bulunan eserlerin tamamı modern müzecilik standartları çerçevesinde akıllı sistem depolar içerisinde olduğundan eserlerin tamamı koruma kutularında, duvara sabitlenmiş dolaplar içerisinde bulunmaktadır. Sel sularının tahliye edilmesi akabinde depolarımızdaki eserlerin detaylı incelemesine devam edilecektir ancak şu an telafi edilmeyecek bir kayıp olmadığı değerlendirilmektedir.

Şanlıurfa Müzelerimiz bünyesinde yeterli sayıda uzman personel, restoratör ve güvenlik personelimiz bulunmakta olup müzelerimizde herhangi bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Sel sularının tahliyesi akabinde yapılacak işlemlerle ilgili gerekli koordinasyon ve çalışma grupları oluşturulmuş ve çalışmalara hâlihazırda başlanmıştır.”

Etiketler

Bir yanıt yazın