Kopenhag’da Bisiklet Trafiği Araba Trafiğini Yendi

Dünyanın bisiklet başkenti olarak bilinen Kopenhag'da bisikletlilerin sayısı araba kullananların sayısını aştı.

2007 yılından bu yana Kopenhag’daki bisiklet yaşamı üzerine istatistikler yayınlayan Copenhaganize.com, Kasım ayında kent merkezine giren bisiklet sayısının arabalardan daha fazla olduğunu anlatan bir grafik paylaştı. Grafikte, 1970’den bu yana Kopenhag’da özel araç kullanımının azaldığı ve buna karşın bisiklet kullanımının hızla arttığı görülüyor.

Kentte motorlu araç kullanımını azaltmak ve bisiklet kullanımını teşvik etmek üzere uzun yıllardır birçok düzenleme uygulanıyor. Bu düzenlemeler neticesinde araba sahipliği oranı Kopanhag’da % 25’in altına indirildi.

Kopenhag Belediyesi, bu konudaki gelişmeleri görmek amacıyla da bisiklet trafiğinin değişimini düzenli olarak kaydediyor. Sonuçlara göre her gün evinden işine veya okuluna gidip gelen vatandaşların %56’sı bisiklet, %20’si ise toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih ediyor. Kentte, bisiklet trafiğinin ve toplu taşıma kullanımı oranının %30’un altına düşmemesi ve araç trafiği oranının %30’un üzerine çıkmaması hedefleniyor. Bu anlamda altyapı yatırımları, toplu taşımayı güçlendirecek ve araç trafiğini azaltacak şekilde gerçekleştiriliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın