Kısa Film Yarışması Jürisi ve Ödül Dağıtımı Gerçekleşti

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Kısa Film Yarışması" jüri üyeleri bir araya geldi.

Kültürel peyzajlarda değişim, dönüşüm ve yaşamımıza etkileri ana temalı film yarışmada peyzaj değerlerini sinema sanatı ile buluşturan katılımcılara ait eserler değerlendirildi ve ödüller belirlendi.

Bu yıl ilki düzenlenen kısa film yarışmasının amacı, peyzaj mimarlığı çalışmalarını sinema sanatı ile buluşturarak, üniversitelerin peyzaj mimarlığı bölümlerinde planlama-tasarım-onarım ve yönetim konularında akademik birikim elde eden öğrencilerimizi, peyzaj mimarlığının topluma dönük yüzü ile sanatsal ve estetik yaklaşımlarını kısa film yolu ile ifade etmeye olanak sağlamaktır. Doğal peyzaj öğeleriyle eğitimin her aşamasında buluşan öğrencilerimizin, kültürel peyzaja peyzaj mimarlığı bakışını ülkemiz değerleri üzerinden ortaya koymak amacıyla “Kültürel Peyzajlar” bu yılki yarışmanın konusu olarak seçilmiştir.

Kültürel peyzajlar her türlü insan bağlamlı, kültürel, simgesel boyutlar ve taşıdığı anılarla ve tüm somut ve soyut bileşenleriyle, doğa ile insanın el ele vererek oluşturduğu çok geniş mirasları tariflemektedir.

Odamız, ülkemiz kültürel peyzajları ve doğal peyzaj elemanlarına yönelik son yıllarda giderek şiddetini artıran insan kaynaklı bozulmalar, kentsel yerleşim alanlarında koruma anlayışını ötelemiş dönüşüm çılgınlığı, bir taraftan peyzaj alanlarımız üzerine baskılarını artırırken, diğer taraftan da yaşam alanlarımızı tehdit etmeye devam etmesinin peyzaj mimarlığı camiasından yükselen sesini sanatla tariflediği kısa metraj film yarışmasında 9 adet kısa film katılmış olup,raportörlüğünü Sn. Redife Kolçak ve Sn. Başak Özer’in yaptığı, yarışma asil jüri üyesi olarak filmleri değerlendiren Sn. Ertan VECDİ, Sn.Yar. Doç.Dr. Ahmet Gürata, Sn. Kemal Özgür, Sn. Mustafa Artar, Sn. Sevgi Görmüş, Sn. Ozan Yılmaz ödül dağıtımını gerçekleştirdiler.

Ödül dağıtımı aşağıdaki şekli ile gerçekleştirmiştir:

Birincilik Ödülü: Turist 

Başak Çelik / Zeynep Oksay, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü

İkincilik Ödülü: Kentsel İzler 

Kıymet Uzun, Okan Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Üçüncülük Ödülü: Başlangıç

Ayşe Durak, Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

1. Mansiyon: Hayat Bahçesi

Şebnem Temelkuran, Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

2. Mansiyon: Dünden Bugüne Ben

Duygu Tartar / Demet Çağıran / Furkan Kocabağ / Bahar Yardımcı / Hicran Şen / Gökay Külahlıoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Jüri Raporu

Birincilik Ödülü: Tüketim toplumunun yabancılaşmış bireyine sağlam bir eleştiri… Yarışmanın teması olan “Kültürel Peyzaj”a getirdiği derinlikli yorumu, canlandırmadaki sade ve akıcı anlatımı nedeniyle birincilik ödülünün “Turist” filmine verilmesine karar verilmiştir.

İkincilik Ödülü: Birey ve kent arasındaki ilişkiyi aktarmadaki özenli anlatımı nedeniyle “Kentsel İzler” filmine ikincilik ödülünün verilmesine karar verilmiştir.

Üçüncülük Ödülü: “Başlangıç” filmine üçüncülük ödülünün verilmesine karar verilmiştir.

Mansiyon Ödülleri: “Hayat Bahçesi” ve “Dünden Bugüne Ben” filmlerine verilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın