Kırsal Değerleriyle Yaşayan Kentler Ulusal Öğrenci Fikir Projesi Yarışması’nın Soru ve Cevapları Yayınlandı

Yaşayan Kentler Platformu tarafından düzenlenen ve proje teslimi için son tarihi 6 Kasım olan "Kırsal Değerleriyle Yaşayan Kentler Ulusal Öğrenci Fikir Projesi Yarışması"nın soru ve cevapları yayınlandı.

“Merhaba, KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI şartlarında 3 ve 4 sınıfların katılımı yazıyor. Ancak 2020 yılında yeni mezun olan 4.sınıf arkadaşlarda katılabilir mi? Ayrıca bireysel katılım da olabilir mi? Teşekkür ederim, sağlıklı günler dilerim.”

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamesinde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Yarışmaya bireysel olarak veya ekip olarak katılmak mümkündür.

Nasıl ulusal fikir proje yarışmasına başvuru yapabilirim?

www.yasayankentlerplatÿormu.com adresini ziyaret ederek Yarışma Şartnamesine ulaşabilirsiniz. Yarışmaya ilişkin tüm gerekli bilgiler Şartnamede yer almaktadır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden 20 Temmuzda mezun olmuş bulunmaktayım. Arkadaşlarımla çalışmaya başlamadan önce bu durumun sorun olup olamayacağını sormak istedim, yarışmaya katılmayı çok istiyorum umarım sorun olmaz. Kolay gelsin.

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamesinde de belirtildiği gibi; yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Merhabalar yarışmaya arkadaşımla beraber katılmak istiyoruz ve konuyu tam anlamıyla anlayamadık biraz açıklayabilir misiniz rica etsem?

www.yasayankentlerplatÿormu.com adresini ziyaret ederek Yarışma Şartnamesine ulaşabilirsiniz. Yarışmaya ilişkin tüm bilgiler Şartnamede yer almaktadır.

Selamlar, 2019-2020 bahar döneminde mimarlık 4. Sınıf öğrencisiydim, birkaç hafta önce mezun oldum. Yarışmaya tek veya öğrenciliği devam eden arkadaşlarımla beraber grup olarak katılmam mümkün müdür?

KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamesinde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Yarışmaya katılım koşullarında “Katılımcıların ilgili bölümlerde 3. veya 4. sınıf lisans eğitimlerine devam etmeleri gerekmektedir.” ibaresi yer alıyor, fakat ben şu anda mimarlık bölümü 2.sınıf öğrencisi olarak görünüyorum. Yani 2. Sınıfı yeni bitirdim, eylül ayı içerisinde 3. Sınıf olacağım. Bu yarışmaya katılmam için bir sorun teşkil eder mi, katılabilir miyim?

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamesinde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir. Yarışmaya Katılım İçin İstenen belgelerden biri olan Resmi Öğrenci Belgenizde yer alan bilgiler esas alınacaktır.

Merhaba, “kırsal değerleriyle yaşayan kentler” yarışması için sorularımızı bu kısımdan mı size ulaştırmalıyız?

Yarışmaya ilişkin sorularınızı, Yarışma Takvimimize göre Sorular İçin Son Tarih olan 16/09/2020 (saat: 23.59 GMT +3)’ye kadar [email protected] adresine göndermeniz gerekmektedir. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür eder, İyi Çalışmalar Dileriz.

Ben şuan okulumu bitirdim ama bitirme projesinden kaldım ondan okulum resmi olarak devam etmekte hala böyle bi durum içinde de yarışmaya katılabiliyor muyum?

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bağlı olduğunuz üniversiteden alacağınız öğrenci belgesini yarışmaya katılım için istenen belgeler ile birlikte tarafımıza sunmanız gerekmektedir.

Yarışmaya katılmak istiyorum .ancak katılım formunu bulamadım. yardımcı olur musunuz?

Yarışma Katılım Tutanağı’nı https://www.yasayankentlerplatformu.com/yarışma sayfasından indirebilirsiniz. Yarışma Tutanağı ayrıca cevap mailimizin ekinde tarafınıza gönderilmiştir.

Merhaba, Yarışmaya bireysel olarak katılabilir miyiz?

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamesinde de belirtildiği gibi yarışmaya bireysel olarak veya ekip olarak katılmak mümkündür.

Merhabalar Teknik Üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim, yarışmaya katılmayı düşünüyorum ama yarışmanın jüri listesinde okulda derslerime giren hocalar mevcut acaba yarışmaya katılmama engel mi diye sormak istedim, 2.sorum ise detaylarda göremedim yarışmaya grup halinde katılabiliyor muyuz yoksa sadece bireysel mi?

Yarışma Jürisinde, eğitiminize devam etmekte olduğunuz üniversitenin öğretim üyelerinin bulunması, Yarışma Şartnamemize göre katılımınız açısından bir engel teşkil etmemektedir. Yarışmaya ekip veya bireysel olarak başvuru yapılabilmektedir.

MSGSÜ Şehir ve bölge planlama bölümü 4.sınıf öğrencisiyim fakat eylülde mezun olacağım. Yine de yarışmaya katılım sağlayabilir miyim?

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bağlı olduğunuz üniversiteden alacağınız öğrenci belgesini yarışmaya katılım için istenen belgeler ile birlikte tarafımıza sunmanız gerekmektedir.

Merhaba benim yaşayan Kentler projesi kapsamında, sürdürülebilir kırsal kalkınma üzerine güzel bir projem var. Fakat Sosyal Bilgiler Eğitimi Programı yüksek lisans öğrencisiyim. Yarışmaya katılma hakkına sahip miyim?

KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bu nedenle Yarışmaya katılımınız maalesef mümkün değildir.

Yarışmaya başvuru yapmak istiyorum fakat doldurabileceğim, bilgilerimin yer alacağı bir başvuru formu var mı veya mail yolu ile başvuru yapacaksam, hangi bilgilerin veya eklerin yer alması gerekiyor bilgi alabilir miyim acaba?

Yarışmaya başvuru süreci, istenilen belgeler ve hazırlanacak projelere ilişkin detaylı tüm bilgiler www.yasayankentlerplatformu.com web sitemizde “Yarışma” sekmesinde detaylı olarak açıklanmıştır. https://www.yasayankentlerplatformu.com/yarışma sayfasından Yarışma Şartnamesi ve Yarışma Katılım Tutanağı’na ulaşabilir, online olarak indirebilirsiniz.

Merhaba, yarışmamıza grup olarak 6 kişi katılmak istiyoruz, şartnamede gruplarda kişi sayısı ile ilgili bir kısıtlama verilmemiş. Sorun olur mu?

Yarışmaya ekip olarak katılacak Yarışmacıların, ekiplerinde yer alacak üye sayısı konusunda herhangi bir sayı kısıtlaması bulunmamaktadır.

Ben son sınıf mimarlık öğrencisiyim ve bu sene okulum bitmekte, mezun olacağım. 4. sınıflar katılabilir denilmiş. Bende katılabiliyor muyum yoksa 4. sınıfa seneye geçecekler mi katılabiliyor? Gerçekten eğitim hayatım boyunca bu tarz konsepte sahip bir yarışma bekledim ve güzel bir fikrim var ve fırsat tanınmasını bekliyorum. Resmi cevap tarihini beklemeden soruma cevap verirseniz gerçekten mutlu olurum.

Yarışmamızın Şartnamesinde de belirtildiği gibi, Yaşayan Kentler Platformu tarafından açılan “KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” üniversitelerin 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinin katılımına açıktır. Yarışma katılımcılarının ilgili sınıflarda eğitim gördüklerini, resmi kurumdan alınmış öğrenci belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bu nedenle yarışma başvuru evrakları arasında öğrenci belgenizi sunabilmeniz durumunda katılımınız konusunda bir problem olmayacaktır.

Benim normalde bu yıl okulum bitiyordu ama bitirme projesini veremediğimden ötürü hala devam ediyor ve sistemde hala aktif ve 4. sınıf öğrencisi olarak görünüyorum. Bundan ötürü bu yarışmaya katılabiliyor muyum? Ya da katılmam bir sıkıntı doğurur mu?

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bağlı olduğunuz üniversiteden alacağınız öğrenci belgesini yarışmaya katılım için istenen belgeler ile birlikte tarafımıza sunmanız gerekmektedir.

Kırsal Değerleriyle Yaşayan Kentler Ulusal Öğrenci Fikir Projesi’ yarışmanızın şartnamesinde çeşitli bölümlerin 3. veya 4. sınıf öğrencisi olunması gerektiğini Āördüm. Politecnico di Milano’nun sürdürülebilir mimari ve peyzaj tasarımı bölümü yüksek lisansından haziran 2020’de mezun oldum. Tezimi İzmir- Urla coğrafyasında ‘Üretken Kent Ağı ve Kırsal Kalkınma’ üzerine projelendirdim. Proje Urla’nın yerel değerlerini ve kent mirasını ön plana çıkararak bölgeyi geliştirmeyi hedefliyor ve yarışma beklentilerinin büyük bir kısmını karşılıyor. Lisansımı tamamladığım için başvurumun değerlendirilmeye alınıp alınamayacağını teyit etmek isterim. Ayrıca bu tip okullarda öğrencilerin kendi ülkelerinde proje önermesini önemsediklerinden, ülkemizin farklı bölgeleri için kırsal kalkınma/kır-kent ilişkisini gözeten proje fikirleri çokça üretilmekte. Projelerimizi sunabileceğimiz bir başka yarışma programı açma planınız var mıdır sormak isterim.

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Platformumuz tarafından yürütülen projelere ve çalışmalara ilişkin güncel duyuruları www. yasayankentlerplatformu.com web sitemizden takip edebilirsiniz.

Merhaba Artuklu Üniversitesi’nde mimarlık okuyorum. Yarışmaya katılmak istiyorum. Sorumu cevaplayabilir misiniz? Proje şehrin çeperinde (yakınında) bir kırsal alanda mı düşünülmeli ya da şehre 30-40 km uzaklıkta bir köye yakın kırsal alan da olabilir mi? Bir de benim lisansım 2 sene uzadı. Şu an bitirmem gerekirken iki yılım uzadı. Sistemde de dördüncü sınıf gözüküyorum. Ama hala lisans öğrencisiyim. Bu durum yarışmaya katılmama engel olur mu?

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Yarışma Şartnamesinin amaç ve kapsam bölümünde belirtilen hususlar ve kır-kent ilişkisi gözetilerek, yer seçimi konusunda yarışmacılar serbesttir.

Yarışmada ekip içinde iç mimarlık öğrencisi de olabilir mi?

Yarışmaya katılacak ekibinizde iç mimarlık öğrencisi olmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Yarışmaya katılım için ekipte yalnızca bir kişinin öğrenci olması yeterli midir? Mezuniyet dönemi olduğu için yeni mezunlarımız ve mezun olacaklarımız var. Geri dönüş yaparsanız sevinirim,

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Yarışma ekibinde yer alan tüm üyelerin, bağlı oldukları üniversiteden alacakları öğrenci belgelerini yarışmaya katılım için istenen belgeler ile birlikte sunmanız gerekmektedir.

Merhaba. Peyzaj mimarlığından bu sene mezun olmam gerekirken 1 dönem uzatmış bulunmaktayım. Yine de yarışmaya katılım gösterebilir miyim? Teşekkürler.

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bağlı olduğunuz üniversiteden alacağınız öğrenci belgesini yarışmaya katılım için istenen belgeler ile birlikte tarafımıza sunmanız gerekmektedir.

Merhaba, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde mimarlık okuyorum. 4. sınıfı bitirdim fakat okulum iki yıl uzadığı için öğrenime devam ediyorum. ”Kırsal Değerleriyle Yaşayan Kentler Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması”na katılım koşullarında öğrencilerin 3. veya 4. sınıf lisans eğitimlerine devam etmeleri gerektiği söyleniyor. Bu durumda yarışmaya katılabiliyor muyum?

“KIRSAL DEĞERLERİYLE YAŞAYAN KENTLER ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI” Şartnamemizde de belirtildiği gibi yarışmaya yalnızca 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilmektedir ve katılımcıların öğrenci olduklarını ilgili kurumlardan alacakları Resmi Öğrenci Belgesi ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bağlı olduğunuz üniversiteden alacağınız öğrenci belgesini yarışmaya katılım için istenen belgeler ile birlikte tarafımıza sunmanız gerekmektedir.

Merhaba; Bu yarışmaya başka yarışmaya katıldığımız projemizle katılabilir miyiz? Hazırlanması gereken pafta formatı taslağı tarafınızdan verilecek midir (Yazı biçimi,boyutu,yeri)? İstenen video-grafik sunumu zorunlu mudur ve videonun hazırlanma platformu serbest midir? Son olarak istenen proje ve kimlik zarfları aynı e postaya mı gönderilecektir?

Yarışma şartnamesinde belirtildiği gibi yarışmaya sunulacak projelerin, yenilikçi ve özgün fikirleri içermesi gerektiğinden, bir başka yarışmaya katılan projenin sunulması uygun bulunmamaktadır. Sunulacak paftalar ve eklerine ilişkin bilgiler şartnamede belirtilmiştir. İlave hususlar yarışmacıya aittir. Video-grafik proje sunumu zorunludur ve teknik hususlar yarışmacıya bırakılmıştır, Tüm belgeler aynı (adrese) e-postaya gönderilecektir.

Merhaba, Yarışma alanı için reelde bir alana mı (bu alan üzerinde doğal, yapılaşmış ve sosyal analizleri yapacak mıyız?) ihtiyacımız var yoksa spesifik bir alan seçimi yapıp o alan üzerinde mi analizlerimizi ve tasarımımızı gerçekleştireceğiz?

Gerçek bir alan üzerinde, şartnamede istenen ve sizin zorunlu gördüğünüz analizler ve tasarım yapılacaktır.

Merhaba, Yaşam şekli hala kırsal olan ama alınan kararname tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen köyler ve beldeler de seçeceğimiz alanlara dahil olabilir mi?

Tüzel kişiliği mahalleye dönüşen köylerin çalışma alanı olarak seçilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Şartnamede amaç ve kapsam bölümünde belirtildiği gibi esas olan kır-kent beraberliğinin sağlanmasıdır.

Oluşturulacak proje için yer seçimi hangi ölçekte olmalıdır? (il, ilçe, mahalle bazında)? Avan proje, yapısal ve bitkisel uygulama projesi beklenmekte midir? Yarışma için oluşturulan ekip içerisindeki öğrencilerin aynı okuldan olma zorunluluğu var mıdır? Farklı okuldan öğrenciler ile bir ekip oluşturulabilir mi?

Şartnamenin amaç ve kapsam bölümünde belirtilen hususlar da dikkate alınarak kırkent etkileşim sınırları yarışmacıya bırakılmıştır. Bu kapsamda yer seçimi serbesttir. Dikkat edilmesi gereken nokta çıkış amacı ve çözülmek istenen sorun ile pafta ölçeklerinin ve içeriklerinin tutarlı olmasıdır. Farklı okullardan bir ekip oluşturabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın