Kilise Sanat Merkezi Oldu

Kadıköy Yeldeğirmeni'nde 1895'te manastır okul ve kilise olarak inşa edilen tarihi Nötre Dame du Rosaire Kilisesi, "Yeldeğirmeni Sanat" adıyla hizmete açıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği mesajın da okunduğu açılışta konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ilçede belediye tarafından satın alınarak kültür ve sanat merkezine dönüştürülen tarihi binalarla ilgili bilgi verdi.
Öztürk, “Burası bittikten sonra sizinle beraber ilk kez son halini görüyorum. Kadıköy Belediyesi, uzun süredir kent içerisindeki tarihi binaları satın almaya başladı. Burası bir rahip üzerine kayıtlıydı. Yine ciddi bir bedel ödenerek alındı. Yepyeni projeyle, kültür ve sanata hizmet verecek mekan olarak hizmete sunuldu. Umuyorum benden sonra gelecek arkadaşlar bu projeleri ve binaları tamamlayacaklar” diye konuştu. Bu binanın da Yeldeğirmeni’nin kültür ve sanatına önemli katkı vereceğini vurgulayan Öztürk, “Kadıköy’ün neresine bir kültür-sanat merkezi yapsanız, bölge halkı ondan inanılmaz faydalanıyor. Kadıköy’deki her mahalleye bir kültür merkezi yapsak, inanın ki yetmeyecektir. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum” ifadelerini kullandı. 19. yüzyıl Tanzimat dönemi tarihsel 
mimarlık anıtı olan eski Fransız kilise binası, 2011’deki Tarihi Kentler Birliği Yarışması’nda ödüle layık bulunmuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın