“Kentsel Dokuda Arayışlar”

Hacılar Belediyesi ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından ortaklaşa yürütülen Hacılar Yukarı Mahallede kültürel dokunun korunması amacıyla yapılan çalıştayın konu edildiği “Kentsel Dokuda Arayışlar” isimli kitap yayınlandı.

Hacılar yukarı mahallenin, dokusal, Sosyo-Ekonomik yapısı, Ulaşım ve sirkülasyonu ile Mimari niteliklerin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalıştay sonucunda oluşan “Kentsel Dokuda Arayışlar” isimli kitap yayınlandı. Baskısı gerçekleştirilen kitap Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici´ye, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Rasim Kahraman ve Şehir Plancısı Erman Ağmaz tarafından takdim edildi.

Basımı gerçekleştirilen kitap hakkında açıklama yapan ERÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Gonca Büyükmıhçı, Hacılar´ın özgün ve sıra dışı bir yapısının olduğunu söyledi. Büyükmıhçı, “Hacılar´da ki yapıların renkle bütünleşmiş bir özelliği ve güzelliği var, bunun kaybolmasını istemedik. Bu amaçla Hacılar Belediyesi işbirliği ile “Kentsel Dokuda Arayışlar” adıyla üç çalıştay düzenledik. Bu çalıştaylar sonucunda da bir kitap oluşturduk. Bu kitapta Hacılar´ın özgün dokusunun bozulmadan gerçekleştirilebilecek proje önerilerini sunduk. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

İlçedeki doğal dokuyu korumak için proje çalışması yaptıklarını belirten Başkan Doğan Ekici´de yaptığı açıklamada, “İlçemiz Yukarı mahallede bulunan evler yaklaşık yüz yıllık yapılar. Bu yapıların doğal dokusunun gelecek nesillere ulaştırılabilmesi için ERÜ Mimarlık Fakültesi ile ortaklaşa çalıştaylar düzenledik. Bu çalıştaylar sonucunda buradaki doğal dokuyu bozmadan gerçekleştirilecek projeler planlandı. Biz Belediye olarak ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarını yapacağız. Bunu da yaparken tarihi ve doğal dokuyu da gelecek nesillere aktarmak için belirli bir bölgede çalışma yapacağız. Kentsel dokuda arayışlar kitabının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın