Kentlerin kaderi bu ekibin elinde

Tüm yurtta hızla ilerleyen kentsel dönüşüm çalışmaları artık 5 profesörden sorulacak. Beyin takımı Kanalistanbul'dan 3'üncü havalimanına pek çok projede görüş sunacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de kentsel dönüşümünü belirleyecek beyin takımını seçti. 2012 yılının sonunda kurulan Çevre ve Şehircilik Şurası Komisyonu başkanlığına daha önce MHP’den iki dönem İBB adayı olan Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp atandı. Prof.Dr. Ahmet Haluk Pamir, Prof.Dr. Çetin Cömert, Prof.Dr. Mehmet Emin Birpınar ve Prof.Dr. Cuma Bayat da şura üyesi olarak belirlendi.

Geçen günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la Çamlıca’da bir araya gelen özel ekip için hem İstanbul’da hem de Ankara’da birer ofis açılacak.

Beyin takımı, bakanlık alanına giren her konuyla ilgili görüş bildirecek. Akşam gazetesinden Ercan Öztürk’ün haberine göre; Bakanlık görev alanına giren konulara ilişkin incelemeler yapma, orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirme, uygulamadan kaynaklanan sorunları belirleme ve buna ilişkin çözüm önerileri sunma gibi çalışmaları yürütecek. Özellikle Türkiye genelinde yapılan kentsel dönüşüm başta olmak üzere Kanal İstanbul, üçüncü havalimanı, İstanbul’un bazı ilçelerindeki imar sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapıp Bakan Bayraktar’ı bilgilendirecek. Erdoğan Bayraktar’ın da bu görüşler doğrultusunda karar vermesi bekleniyor.

ALT KOMİSYON OLACAK
Çevre ve Şehircilik Şurası Komisyonu, alt komisyonlar da oluşturacak. Alt komisyonlarda çalışacak yaklaşık 300 kişi mimar, inşaat mühendisi, çevre mühendisi, peyzaj mimarı, kent bilimciler, yerel yöneticiler ve akademisyenlerden oluşacak. Bu üyelerin hazırlayacağı çalışmalar Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp’ın başkanlığını yaptığı komisyona teslim edilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın