Kent Mekanları ve Kadın Cinayetleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ortak bir etkinliğe imza attı.

“Kent Mekânlarının Kadın Cinayetlerindeki Rolü ” konusu ile bir söyleşi düzenlendi. Söyleşinin açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan yaptı. Mimar Bahar Yalçın ve Sosyolog Elif Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik büyük ilgi gördü.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, konuşmasında, “kent mekanlarının kadın cinayetlerindeki rolünü konuşuyoruz çünkü; Kadın olarak, güvenli mekanlara ihtiyacımız var. Karanlık bir yolda yürürken tedirgin oluyoruz ya da belli bir saatten sonra bir yerden bir yere ulaşamıyoruz bu problemleri bizlere kentleri yönetemeyen kötü yöneticiler taşıyor” dedi. Candan, tüm katılımcıları 1 Haziran’da Makine Mühendisleri Odası’nda yapılacak olan TMMOB 3. Kadın Kurultayı’na davet etti.

Elif Aydın, kadın cinayetlerini ve cinayet oranlarını anlattı. Aydın,”Bir kadını kim öldürür?” başlığı altında yaptığı sunumda, “%88’i en yakını ya da tanıdığı erkekler tarafından, aile içinde öldürülen kadınlar ise %71 oranında kocaları tarafından öldürülüyor.” İfadelerini kullandı. Aydın, öldürülen kadınların ailelerine ulaştıklarını belirterek, ” Ailelerle omuz muza mücadele ediyoruz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kurulduğumuzdan bu yana çok fazla aşama kaydettik. Herkesin bize katılması ve destek vermesi çok önemli. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şiddeti önleme merkezleri doğru düzgün işlemiyor, doğru düzgün işlemesini ve Türk Ceza Kanunu’nda değişikliklerin yapılması yönünde taleplerimiz var. Bu taleplerimizi gerçekleştirmek için herkesi göreve çağırıyoruz.” Dedi.

“Kentleri kadın cinayetlerinde payı var”

Aydın’ın ardından söz alan mimar Bahar Yalçın, kent mekânları ve kadın cinayetlerini değerlendirdi. Kentlerde kadınların ve erkeklerin eşit temsilinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Mimarlar olarak kentlerdeki toplumsal ilişkileri belirliyoruz, Kentlerde artık, maddi kazanca göre gidilebilecek yerler, maddi kazanca göre oturulabilecek güvenli siteler ve karşısında güvenli olmayan yerler oluşturuluyor. Bir yerde alanlar terk edilince alanda olası tehlikelerin olması, sosyal hayatı da sınırlıyor. Kentlerin güvenli olması gerekiyor.” dedi.

Ankara için ise ulaşım probleminden bahseden Yalçın, ” Ankara’daki belli bir saatten sonra ulaşımın olmaması bir ulaşım problemi ve Ankara’nın ulaşım problemi sokakları tenhalaştırıyor. Ulaşım probleminin giderilmesi , sokakların aydınlatılması kadın ve erkeğin kentlerdeki eşit temsilinin sağlanması gerekiyor. Kentlerin güvenliğinin kadın cinayetlerinde payı var.” Şeklinde konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın