Kenan Güvenç Erbaa Yarışmaları Hakkında Açıklama Yaptı

“Yeni Erbaa” Çamlık Sosyal Habitatı Ulusal Mimari Proje Yarışması'nda jüri başkanlığı yapan Kenan Güvenç, Erbaa Belediyesi'nin açacağı yeni yarışmada jüri üyeliği görevinden istifa etti.

Kenan Güvenç, kişisel Facebook sayfasında, istifasının yanı sıra, Çamlık Sosyal Habitatı Yarışması’nın sonuçlanmasıyla kendisiyle 1. ödül müelliflerinin yakınlıkları sebebiyle çıkan tartışmalar hakkında da açıklama yaptı.

Kenan Güvenç paylaştığı metinde istifasını şöyle açıklıyor:

[…]6 mayıs 2015 tarihinde, yani yaklaşık 3 ay önce, Erbaa Belediyesi’nce görevlendirildiğim 5 yarışma kapsamında yürüteceğim yarışma koordinatörlüğünden istifa ettim. ([…]ikinci yarışma Cumhuriyet Meydanı Yarışması’nın şartnamesinin içerik bölümünü jüri üyesi diğer arkadaşlarım ile hazırlayıp sunduktan hemen sonra.) İstifamın nedeni Erbaa Belediyesi’nin bana ve Çamlık Sosyal Habitatı Yarışması’nda birinci olan ekipteki insanlara gönderdiği mail oldu. Bu mailde yarışmanın 1.,2. ve 3. ödül kazanan ekipleri ile bir sözleşme yapılmayacağının meclis kararı vardı ve tarihi 5 Mayıs 2015 idi. Oysa 4 Mayıs’ta 1.ekip ile sözleşme imzalanması için belediye yönetimi ekibe sözlü çağrıda bulunmuştu. Elbette öncesinde, belediyece işaret edilen tasarım revizyon taleplerinin, prensipler dışına çıkmadan bu ekipçe yapılmış olması dolayısıyla artık iş sözleşmeye kalmıştı. Fakat yerel siyasi/iktisadi baskıya direnemeyen belediye yönetimi, bir gecede yapılaşmanın tek katlı olmaması gerektiğini düşündüğü için ve yapılaşmanın iki katlı olmasının da 1. ödül kazanan tasarımın birinci seçilme nedenlerinden en önemlisini ortadan kaldırıyor olması nedeniyle benim artık jüri üyeliğimin de, koordinatörlüğümün de bir anlamı kalmadı ve ertesi gün istifamı mail yolu ile başkanlığa bildirdim. İstifa gerekçem bundan sonraki yarışmalarda jürilerin alacağı kararların baştan belediye yönetimince tanınmayacağının artık ayan beyan ortada olması idi. Belediyelerin yarışma sonuçlarını uygulamama hakkı ve yetkisi vardır, buna da işaret ederek, o zamana dek bizlere özel bir ilgi ve yakınlık gösteren Sayın Başkan Hüseyin Yıldırım’a ve ekibine teşekkür ettim.[…]

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın