Kemer İstasyonu Hangarı Mimarlık Müzesi Oluyor

Konak Belediyesi, 10 yıllığına kiraladığı tarihi Kemer Tren İstasyonu’nun hangar binasını İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi işbirliğiyle mimarlık müzesi olarak şehre kazandıracak.

Konak Belediyesi, tarihi Kemer Tren İstasyonu’nun hangar binasını, İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve Mimarlar Odası İzmir Şubesiyle birlikte restore ederek, mimarlık müzesine dönüştürecek ortak hizmet protokolünü, Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi’nde düzenlenen törenle imzaladı. Protokole Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD) Başkanı Hüseyin Egeli ile Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman imza attı. Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda konukla yapılan imza töreninde İzmir Serbest Mimarlar Derneği, Mimarlar Odası İzmir Şubesi yöneticileri ile Konak Belediyesi Meclis Üyesi ve İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ da hazır bulundu.

Kendisi de mimar olan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, törende yaptığı konuşmada hem Konak için hem mimarlık mesleği için çok önemli bir protokolü imzaladıklarına dikkat çekti. Tarihi misyonu olan ve tarihi değerleriyle ön plana çıkan Konak’ın geçmişten bu yana müzeler konusunda atılım yaptığını ve çeşitli meslek dallarında kurulan bu müzelerin vatandaşlarla buluşmasının da sağlandığını söyleyen Batur, “Biz de özellikle kendi mesleğimiz olan mimarlık mesleğinin gelecek kuşaklara tanıtımı, gençlere sevdirilmesi ve kentin belleğinin mimarlık müzesinde saklanması ve korunması noktasında birlikte güzel bir çalışmaya imza attık diye düşünüyorum. Burada en büyük gücümüz Mimarlar Odamız ve İzmir Serbest Mimarlar Derneğimiz. Hep birlikte kentimize, ilçemize mimarlık müzesini kazandırma noktasında bugün ilk adımı attık. ‘Birlikte Konak’ anlayışıyla yola çıktığımız başkanlık hikâyemizde önemli bir çalışma, beni heyecanlandıran bir çalışma… Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Batur, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve İzmir Serbest Mimarlar Derneğine verdikleri destek için teşekkür etti.

Haberin devamını buradan görebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın