Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne Ait Araçlar Erkilet’te Define mi Arıyor?

Roma döneminin en büyük tümülüsü, Kapadokya Kralı Arseleous’un mezarının olduğu SİT alanında Büyükşehir Belediyesi araçlarının yaptıkları kazının sırrı ne?

Defineyi Kim Arıyor?

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait kepçe ve kamyonların çalıştırıldığı Erkilet’teki Hıdır İlyas Tepesi’ndeki kazı kafaları karıştırdı. Erkilet sakinleri, belediyenin sit alanında Kapadokya Kralı Arseleous mezarının etrafında hazine aradığını iddia etti.

Hıdır İlyas Tepesi’nde bulunan Kapadokya Kralı Arseleous mezarının üzerinde 1242 yılında yapılmış Şifahane, başka bir iddiaya göre Alaadin Keykubatın oğlu II. Gıyasettin Keyhüsrev’in av köşkü, ya da askeri amaçla kullanılan bir kale bulunmaktadır.

Tarihi önemi büyük olan Roma döneminin en büyük tümülüslerinden olan Hıdır İlyas Tepesi çevresinde gerçekleştirilen kazıda Büyükşehir Belediyesi’ne ait kepçe ve kamyonların görev yapması akıllara “Hazine mi arıyorlar?” sorusunu getirdi.

Erkilet sakinleri, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki için de sürekli define aradığı ve bulduğu iddialarının, geçmişte fısıltı gazetesi olarak ağızdan ağza gezdiğini belirterek, “Burası 1242 yılında Selçuklu döneminde yapılan tarihi köşkün de bulunduğu sit bölgesi. Tarihi Hıdrellez Köşkü ve Kapadokya kralının mezarları yer alıyor. Belediye araçları burada kazı başlattı. Kazı sırasında buradaki radyo vericileri bile etkilendi. Görevlilere kazının amacı hakkında sorular sorduk, hiç biri cevap vermedi” dediler.

Mehmet Özhaseki Başkan’ın define aradığı iddialarından sonra şimdi de “Mustafa Çelik Başkan mı define arıyor?” tartışmalarını gündeme getirdi.

Özhaseki, kendisinin define aradığı iddialarına bir dönem yanıt verirken “şehir efsanesi” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler

Bir cevap yazın