Karapınar Güneş Enerjisi Santrali SCADA Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı

Konya Karapınar’da, 20 milyon metrekarelik bir alanda kurulan Karapınar Güneş Santrali’nin Denetleme, Kontrol ve Veri Merkezi (SCADA) için açılan mimari proje yarışması sonuçlandı.

Katılan projelerin, yenilenebilir enerjinin önemine ve geleceğine vurgu yapabilecek ikonik bir bina tasarımı hedefiyle, mekânsal bütünlük, yenilik, özgünlük, estetik ve uygulanabilirlik yönünden değerlendirildiği yarışmada, dereceye girmeye hak kazanan projeler 12 Mart 2021 Cuma günü gerçekleştirilen son jüri toplantısında belirlendi.

Ulusal ve ön seçmeli olarak düzenlenen yarışmaya ilk aşamada 58 ekip başvurdu. 7 Kasım 2020 tarihinde yapılan ön değerlendirme toplantısı sonucunda proje önerilerinden 12 tanesi bir üst tura geçti. Ön elemenin ardından 30 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen proje sunumlarının ardından jüri üyelerinin ortak kararıyla yarışma sürecinin uzatılmasına karar verildi. Jüri üyelerinin değerlendirmeleri göz önüne alınarak final aşaması için seçilen 6 projenin geliştirilmesi sonucunda nihai ödül grubunun saptanması ve bu deneysel sürecin mutlak suretle uygulanacak projeyi belirleyebilmek adına devam ettirilmesi uygun görüldü.

Finalistler, 5 Şubat 2021 tarihinde yapılan revizyon toplantısı sonrasında projelerini geliştirerek 12 Mart 2021’de yeniden jüri üyelerine sundular ve jüri üyeleri aynı tarihte dereceye girmeye hak kazanan projeleri belirledi. İlk 3 ekibin dışında kalan 9 ekibin projeleri mansiyon ödülüne layık görüldü.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Proje Adı

Vaha

Müellifler

  • Caner BİLGİN, Y. Mimar
  • Begüm YILMAZ BİLGİN, Mimar

Danışmanlar

  • Cemal Koray BİNGÖL, Y. Mimar
  • Aslı YALÇIN ÇORAPÇIOĞLU, Y. Mimar, Kentsel Tasarımcı
  • Merve YAVUZ, Peyzaj Mimarı
  • Barış ARI, UI/UX Tasarımcısı, Sanat Yönetmeni

Teknik Danışmanlar

  • Onur GÜNDURU, CEO (Onur Enerji)
  • Şener BİLGİN | CEO (Algebra Global Teknolojiler)

Statik Danışman

  • Ahmet Topbaş, Attec Design

Cephe Danışmanlığı

  • Salih Sekban, CWG Danışmanlık Hizmetleri

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

Proje Adı

Toprak Kule

Ekip

  • Ömer Selçuk Baz, Mimar
  • Ece Özdür, Mimar
  • Atakan Koca, Mimar
  • Eda Gürhan, Mimar
  • Enver Yiğit Doğan, Mimar
  • Seda Kurt Şengün, Peyzaj Mimarı
  • Niyazi Parlar, İnşaat Mühendisi
  • Heval Zeliha Yüksel, Maliyet Hesabı
  • Hooshang Zeynali, Enerji Danışmanı
  • Yusuf Emanet, Enerji Danışmanı

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

Proje Adı

İçgüdü

Müellifler

  • Tuna Han Koç, Mimar
  • Burak Pelenk, Mimar
  • Eda Yazkurt Pelenk, Mimar
  • Zeynep Altınbaşlı, Mimar

Danışmanlar

  • Fatma Zeynep Koç, Y. Mimar
  • Özgür Özcan, Alternatif Enerji Uzmanı
  • Kerem Olcaytu, Elektronik Mühendisi
  • Alp Olcaytu, Makine Mühendisi
  • Mustafa İspir Gürbüz, İnşaat Mühendisi
  • Nisa Turna, Peyzaj Mimarı

Yardımcılar

  • Elif Demirci, Öğrenci
  • Elfin Aydın, Mimar

MANSİYON ÖDÜLLERİ

Proje Adı

Yer Gök Arası

Müellifler

  • Aslı Tusavul, Mimar (Ekip Temsilcisi)
  • Damla Turan, Peyzaj Mimarı
  • Mustafa Küstür, Mimar

Danışmanlar

  • Prof. Dr. Arzu Erdem, Mimar, Akademisyen
  • Emine Buket Tusavul, Grafik Tasarımcı
  • Emre Aykar, İnşaat Mühendisi
  • Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütçü, İnşaat Mühendisi
  • Dr. Öğr. Üyesi Sinem Kültür, Mimar, Akademisyen
  • Özgür Özkul, İnşaat Mühendisi
  • Tania Sew Hoy, Mimar, Sürdürülebilirlik Uzmanı
  • Zeynep Şahin Ercan, Mimar, Peyzaj Mimari

Yardımcılar

  • Burcu Tumlu, Grafik Tasarımcı
  • Didem Dinçkal, Mimar
  • Turan Altıntaş, Mimar

———-

Proje Adı

Vaha

Müellifler

  • Doç. Dr. Birge Yıldırım Okta, Y. Mimar, Akademisyen
  • Gürkan Okta, Mimar
  • Burak Arifoğlu, Mimar

Danışmanlar

  • Volkan Okta, Enerji ve İklimlendirme Uzmanı

Yardımcılar

  • Muhammet Aydem, Mimar
  • Mehmet Yalçın Demircan, Mimar
  • Akın Ertürk, Mimar
  • Salih Özalp, Mimar
  • Ömer Faruk Demir, Mimar
  • Nasibe Nur Dündar, Öğrenci

———-

Proje Adı

Güneş Yolu

Müellifler

  • Erol Kalmaz, Mimar
  • Kemal Bal, Mimar
  • Nil Bıçak, Mimar
  • Kemal Doruk Kaplan, İnşaat Mühendisi
  • Mehmet Okumuş, Y. Makine Mühendisi
  • Arzu Güler, Peyzaj Mimarı
  • İdil Bayar, Mimar

———-

Proje Adı

Çeper

Müellifler

  • Hatice Büşra Al Özdilek, Y. Mimar
  • Ozan Özdilek, Mimar
  • Bihter Öztürk | Mimar

Yardımcılar

  • Sümeyye Alptekin, Mimar
  • Çağrı Aslan, Mimar

Danışmanlar

  • Arzu Nuhoğlu, Peyzaj Mimarı

———-

Proje Adı

Tepe

Müellifler

  • Mert Ayaroğlu, Y. Mimar, Sürdürülebilir Tasarım Uzmanı (Ekip Temsilcisi)
  • Fatih Yavuz, Y. Mimar
  • Emre Şavural, Mimar

———-

Proje Adı

SOLARK

Müellifler

  • Nilüfer Kozikoğlu, Proje Yönetici, Mimar
  • Naz Beykan, İklim Uzmanı, Mimar
  • Oğuz Cem Çelik, Yapı Danışmanı, Yapı Mühendisi
  • Rengin Gürel, İç Mimar
  • Deniz Güvendi, Mimar
  • Deniz Karabekiroğlu, Mimar
  • Nemer Nabbouh, Mimar
  • Erk Solmaz | Mimar

———-

Finalistler

Proje Adı

*logos

Müellifler

  • Sacit Arda Karaatlı, Mimar (Ekip Temsilcisi)
  • Lebriz Atan Karaatlı, Mimar

Yardımcılar

  • Sena Şeyma Can, Öğrenci
  • Berfu Oker, Mimar

Danışmanlar

  • Selami Gürel
  • Hugo Montealegre
  • Meror Krayenhoff
  • Ken De Cooman
  • Fatih Yazar
  • Dr. M. Cem Altun
  • Sezin Beldağ
  • M. Cemil Aktaş
  • Pınar Kesim Aktaş

—–

Proje Adı

Çatlak

Müellifler

  • İbrahim Eyüp, Mimar
  • Hakan Deniz Özdemir, Mimar
  • Olcay Ovalı Eyüp, Mimar

—–

Proje Adı

Zeroone

Müellifler

  • Sabriye Derya Yüce, Mimar, Şehir Plancısı (Ekip Temsilcisi)
  • Cansu Güreser, Mimar, Peyzaj Mimarı
  • Elif Sarpaşar, Y. Mimar

Danışmanlar

  • Morteza Kabiri, Mimar, Şehir Plancısı
  • Sara Rasouli, Mimar, Y. Kent Tasarımcısı
Etiketler

Bir cevap yazın