Kapalıçarşı her an çökebilir!

Kapalıçarşı'yı yenileme projesi bir türlü hayata geçirilemiyor. Bu arada 550 yıllık çarşı her geçen gün biraz daha çürüyor.

Son yağmurların ardından durum daha da vahim hale geldi. Bu gidişle restorasyonu bekleyemeden kendiliğinden çökecek.

550 yıllık Kapalıçarşı’nın aslına uygun olarak yenilenmesi, kapsamlı bir restorasyondan geçirilmesi için geçtiğimiz yıl bir proje hazırlanmıştı. Toplam 14 milyon 833 bin TL’lik projenin en kısa zamanda başlatılacağı, bakımsızlıktan dökülen çarşının ilk günkü görüntüsüne kavuşturulacağı açıklanmıştı. Projenin hazırlanmasının üzerinden haftalar, aylar geçti…

KUBBELER ÇÜRÜDÜ
Peki proje ne durumda? Ne yazık ki hali hazırda herhangi bir gelişme yok… Tabii bu arada çarşı her geçen gün biraz daha çürüyor, çatırdıyor, akıyor… Özellikle son zamanlardaki yağışların ardından durum daha vahim bir hale geldi. Örneğin kubbeleri destekleyen kolonlar artık tamamen küfle kaplanmış durumda. Kubbelerdeki işlemeler dökülüyor, çatıdan akan yağmur suları kolonlardan süzülüp yeri göle çeviriyor. Yağışlı günlerde çarşının içinde şemsiye açılsa yeridir… Uzun lafın kısası, çarşı gözümüzün önünde çöküyor. İşte fotoğrafları görüyorsunuz. Bu kareleri birkaç gün önce Kapalıçarşı’ya gidip gördüğü manzara karşısında şaşkına dönen bir İstanbullu çekmiş ve şu notu iletmiş: “Korkarım çarşı restorasyon projesini bekleyemeden kendiliğinden yıkılacak…” Doğru söze ne denir!

PROJE KURUL KARARINI BEKLİYOR
Tavanın, kolonların, duvarların hali ortada. Fazla söze ne hacet! Peki ya proje ne zaman hayata geçirilecek? Fatih Belediyesi’nin verdiği bilgiye göre, proje yenileme kurulunun onayını bekliyor. Yani akıbeti belirsiz.

Etiketler

Bir cevap yazın