Kamu arazileri için yeni sistem

Hükümet, Milli Emlak Kanunu'nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Buna göre Türkiye’de askeri ve sivil tüm kamu arazilerinde taşlar yerinden oynayacak. Çünkü bugüne kadar kamu kurumlarına tahsis edilmiş bulunan fakat mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne/Hazineye ait olan kamu gayrimenkullerinin tamamı asker sivil gözetmeksizin geri alınıyor. Aslen Milli Emlak’a bağlı olan ancak diğer kurumlara tahsis edilmiş olan bu gayrimenkuller, kamu kurumlarının ihtiyaçlarına göre yeniden dağıtılacak.

Özelikle kamu kurumlarının elindeki fazla arazilerin ve demirbaşların Hazine tarafından geri alınmasını amaçlayan düzenlemenin 7-8 madde içerdiği belirtiliyor. Şu anda Maliye Bakanlığı’nda teknik çalışmaları devam eden düzenlemenin yaz aylarında tam olarak şekillenmesi ve Meclis’e sevk edilmesi bekleniyor.

ASKERİ ARAZİLER DE VAR
Askeri arazi ve gayrimenkullerin de bu kapsamda düzenleme içine yer aldığı öğrenilirken, gidilecek yeni düzenlemeyle kurumlar arasında ortaya çıkan ve gelecekte çıkabilecek bütün anlaşmazlıklar daha oluşmadan çözmüş olacağına dikkat çekiliyor. Şöyle ki Milli Emlak’ın uzun zamandır, kullanılmayan ama elde tutulan kamu tahsisli taşınmazlarla ilgili sıkıntı yaşadığı ifade ediliyor.

Dünya’nın haberine göre, çok sayıda kurum kullanım amacı belirterek arsa/arazi tahsisi istiyor ve veriliyor. Ancak kullanım amacında belirtilen yatırım yapılmıyor. Milli Emlak geri istediğinde ise verilmiyor. Bunun önünde bir engel olmadığını belirten konuya yakın kaynaklar, örnek olarak Emniyet Genel Müdürlüğüíne yıllar önce tahsis edilen şimdiki Türk Telekom Arena stadının bulunduğu arsa yıgösteriyor. Emniyet burayı bina yapmak amacıyla istemiş tahsise rağmen hiçbir yatırım yapmamış.

Stad ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılabildi. Yasal düzenleme yapılması halinde, bu türden sorunların giderilmesi açısından makul bir yaklaşım olacağı belirtiliyor. İşte bu ve benzeri nedenlerle özellikle başka kamu kurumlardan gelecek itirazların önüne geçmek amacıyla yeni yönetmelikleri kapsayan düzenlemelere gidiliyor.

İHTİYACA GÖRE ARAZİ…
Edinilen bilgiye göre, şu anda Maliye bürokratlarının üzerinde çalıştığı düzenlemede kime ne kadar tahsis yapılacağı henüz belli değil. Ancak düzenleme bugüne kadar devlet kurumları tarafından kullanılan tüm malları kapsadığına dikkat çekiyor. Bir uzmanın ifadesine göre, örneğin A kurumunun elinde 10 dönümlük arazi varsa, yeni dağıtımda sana bu 10 dönüm arazi fazla, 3 dönüm ve 5 tane lojman yeterli denilebilecek. Geri kalanı ise devlet başka bir şekilde tasarruf edebilecek.

TSK ve Emniyetin yanı sıra Maliye ve Tarım Bakanlığı’nın elinde çok fazla arazi bulunduğuna işaret eden uzmanlar, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren bir çok kamu kurumuna 49-50- 100 yıllığına veya daha fazla süreli olmak üzere arazi ve demirbaşlar tahsis edildiğini belirtiyor. Bunlar yıllarca öyle kalmış kimse dokunamamış.

Ama şimdi denilecek ki, bunları geri alıyoruz, ihtiyacınızı söyleyin ona göre tahsis edelim. Uzmanlar bunun, yasal düzenleme olmadan da eski sistemle yapılabileceğine, ancak kamu kurumlarının itirazlarıyla uygulamanın yavaşlamasınısözkonusu olabileceğine dikkat çekiyor. Bu düzenleme ile itirazların önüne geçilmesi bekleniyor.

Düzenleme ile kamuya ait çok kıymetli arsa, arazi ve binanın kamu kurumlarının elinden çıkması söz konusu olabilecek. İstanbul’da Boğaz manzaralı liseler, hatta idari binalar, büyük kentlerde merkezi konumdaki arsa ve taşınmazların özel sektöre devredilerek değerlendirilmesi konusunda maliye ve başbakanlığın eli güçlenecek, işlemler kolaylaşacak. Bu konuda daha önce Milli Emlakíın bir envanter çalışması yaptığı, zaten elinde bu bilgilerin bulunduğu belirtiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın