Kaliforniya Çölünde, Amerika’nın İlk 3 Boyutlu Baskıyla Üretilmiş Mahallesi

Kaliforniya'daki Coachella Vadisi'nde bulunan çöllük alan, yakında tamamen 3D baskılı evlerden oluşan ilk ABD mahallesine ev sahipliği yapacak.

Sürdürülebilir gayrimenkul geliştirme grubu Palari ve inşaat teknolojisi şirketi Mighty Buildings ortaklığında Rancho Mirage şehrindeki beş dönümlük arazi üzerine inşa edilecek evlerin 2022 yılının bahar aylarında tamamlanması planlanıyor.

Proje bittiğinde dünyanın sıfır emisyonlu ve 3 boyutlu olarak üretilmiş ilk mahallesi hayata geçirilmiş olacak.

Evlere güneş panelleri ile enerji sağlanacak ve güneş enerjisini depolamak için Tesla Powerwall pilleri kullanılacak. Toplam 15 adet tekil binadan oluşan proje türünün ilk örneği olarak tasarlanıyor.

Evler, Mighty Buildings şirketinin Oakland genel merkezinin büyük deposunda, küçük garajlar büyüklüğündeki devasa 3D yazıcılar kullanılarak üretiliyor. Kullanılan malzeme anında sertleşerek bir çatıya, yalıtım katmanlarına ve bir çıkıntı gibi dış özelliklerin tek bir işlemde eklenmesine izin veriyor.

Mighty’nin kurucu ortağı Sam Ruben, şirketin yazıcılarının 24 saatten daha kısa bir sürede 350 metrekarelik bir ev yapma kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca evlerde kullanılan her bir panelin geleneksel inşaat malzemelerinden 8 kat daha sağlam olduğunun altı çiziliyor.

Rancho Mirage evlerinin her biri yüzyıl ortası modern mimariye uygun olarak tasarlanmış. Evler; 1.450 metrekarelik alana sahip üç yatak odalı, iki banyolu ve iki yatak odası ve bir banyolu olmak üzere 2 ayrı tipten oluşuyor.

Evler, dokulu taşla kaplı duvarlar, tavandan tabana cam pencereler, yatak odaları ve banyoların yanı sıra tam donanımlı bir mutfak ve yaşam alanlarına sahip olacak.

Toplam 10.000 metrekarelik arazisinin içinde isteyen her ev sahibi ek ücret ödeyerek arka bahçesine yüzme havuzu, spa küveti, şömineler ve açık hava duşları gibi donatılar ekleyebilecek. Diğer isteğe bağlı özellikler arasında elektrikli araç şarj istasyonlarının yanı sıra DARWIN adı verilen yapay zeka sağlık teknolojisi yer alacak. Sağlık markası Delos tarafından geliştirilen DARWIN, havayı ve suyu filtrelerken ve kullanıcıların vücut saatine uyan aydınlatma düzenlerini programlayabiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın