“Kale”de seferberlik

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin heyelan bölgesi olması nedeniyle boşaltarak yeşillendirdiği Kadifekale Altay Mahallesi'ndeki zemin hareketi üzerine belediyenin tüm ekipleri seferber oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Altay Mahallesi’nde yaklaşık 500 konutu tahliye ederek yıkması ve bu alanı yeşillendirmesi, olası bir felaket yaşanmasının önüne geçilmesini sağladı.

Bölgenin zemininde hareketlenme tespit eden İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kadifekale Altay Mahallesi’nde daha büyük bir sıkıntı yaşanmaması için adeta seferberlik ilan etti. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 24 kamyon, 7 iş makinesi ve 75 personel, Cuma gecesinden itibaren zemin yükünün hafifletilmesi için çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. İş makineleri ile zeminden alınan ağır toprak yükü, kamyonlarla taşınarak zeminin rahatlaması sağlanıyor.

1978 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla “afete maruz bölge” ilan edilen Kadifekale’de 42 hektar alan üzerindeki İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. Heyelan bölgesinde bulunan 1968 yapı için 2007’de başlayan yıkımlar kapsamında şu ana kadar 1863 yapı yıkıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın