Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor “Kampüs”, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Öğrencilerle Buluştu

Kalebodur, üniversite öğrencileri ile buluşmaya devam ediyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in moderatörlüğünde yapılan söyleşide, ödüllü mimarlar Han Tümertekin ve Nevzat Sayın öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

Kalebodur’un, toplumu ve mimarlığı ilgilendiren değerlere sahip çıkma misyonuyla sürdürdüğü ‘Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor’u öğrencilerle buluşturmayı amaçlayan ‘Kampüs’ etkinliklerinin dördüncüsü, 15 Nisan’da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yapıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği buluşmada Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünde, Han Tümertekin ve Nevzat Sayın öğrenci ve profesyonellerle bir araya geldi. Mimarlık üzerine yapılan keyifli söyleşide, deneyimlerini paylaşan konuklar, öğrencilere günümüz mimarlık dünyasında başarı yakalamaları için tavsiyelerde bulundu.

Konuşmasına İzmir’in tasarıma ve yaratıcılığa katkı sağlama açısından çok doğurgan bir ortam olduğunu anlatarak başlayan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, ”Öğrenciler çok fazla seçme şansı olmadan üniversite hayatına başlıyorlar. Üniversite hayatındaki eğitim özellikle Türkiye koşulları gözetildiğinde, prototipleşti. Dolayısıyla eleştirel mesafe kazanma ve farklı disiplin pencerelerinden bakış ortadan kalkmaya başladı ” dedi.

“Mimarlık Öğrencileri Farklı Disiplinlerden Beslenmeli”

Nevzat Sayın, mimarlık öğrencilerinin mimarlıkla ilişkisinde problem yaşandığının altını çizdi ve mimarlık öğrencilerinin günümüzde farklı disiplinlerden beslenmeleri gerektiğini ifade etti.

Öğrenciler, müzikle, resimle, tarihle, edebiyatla olan derin ilişkisini mimarlığa taşıyamıyor. Zihnimizle elimiz arasındaki ilişki hala başka bir arayüz tarafından oluşturulamadı.

“Kendiniz Çizebiliyorsanız, Düşüncelerinizi Görünür Kılabilirsiniz”

Han Tümertekin mimarlık öğrencilerinin ancak kendilerinin çizmesi halinde düşüncelerinin görünür kılınabileceğini belirtti. Tümertekin beyin ve el ilişkisi arasında bir tercih yapmak gerekmediğini, mümkünse artık her ikisine de yatkın olmak gerektiğini vurguladı.

Bugün pek çok disiplin aynı yapı üzerinde beraber çalışıyorlar ve eminim ki yakın gelecekte niteliksiz veya teknik sorunları olan yapılar ciddi oranda azalacak. O zaman da bir mimarı diğerinden ayıran zihnin parlaklığı, genişliği, yaratıcılığı olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın