Kadıköy’e Yeni Tiyatro Binası Yapılıyor

Kadıköy Belediyesi'nin yeni projesi Kadıköy Tiyatrosu, konserlere, sergilere ve oyunlara ev sahipliği yapacak. Tiyatro binasının tasarımı, Özgür Bingöl ve İlke Barka tarafından yapıldı.

Kadıköy Belediyesi’nin internet sitesinden yapılan açıklama şu şekilde:

Kadıköy Belediyesi, İstanbul’un en önemli tiyatro atmosferine sahip Kadıköy’e yepyeni bir tiyatro binası kazandırmak için yola çıktı.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun ve farklı alanlardan tiyatrocuların görüş ve önerileri dikkate alınarak hazırlanan Kadıköy Tiyatro’da, dünyadaki meydan sahne örnekleri dikkate alınarak projelendirildi. Ülkemizde ve Avrupa kentlerinde bir çok sahnenin incelendiği bir süreç sonucu ortaya çıkan Kadıköy Tiyatro’da, tiyatro sanatçıları ve tiyatro sahne ve ışık uzmanlarının katkısı bulunuyor.

Çağdaş tiyatronun sahneleme biçimlerine yönelik ortaya çıkan gelişmelerinden esinlenerek projelendirilen Kadıköy Tiyatro, bilindik sahne tasarımlarının ötesinden seyir imkanları sunuyor. Seyir yeri ve sahne arasındaki ayrımların bir yana bırakıldığı meydan sahne biçimiyle, Kadıköy Tiyatro, 360 derecelik bir izleme alanı yaratacak.

Oyuncuların izleyicilerin ortasında performans sergileyecekleri meydan sahne sistemiyle yapılacak sahne, 400 izleyiciyi ağırlayabilecek. Gösteri salonu, farklı etkinlikleri için kullanılacak bölünebilir salon, ayrıca fuayeler, kafeterya ve prova odasından oluşan Kadıköy Tiyatro’da, toplamda 1.000 kişiye ev sahipliği yapacak kapasitede olacak. Günün her saati kültür-sanat atmosferi içinde olacak Kadıköy Tiyatro, konserlere, sergilere, oyunlara ev sahipliği yapacak.

İstanbul’un en önemli gösteri sanatları merkezlerinden biri olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın