Kadıköy İçin Bir Taksi Durağı Önerisi

Kadıköy'deki taksi durakları için üretilmiş bir model olan TX, kentin gündelik yaşamının bir parçası olabilecek, pratik ve ucuz bir yapı önerisi.

Mimar Hakan Tüzün Şengün, Tasarım Atölyesi Kadıköy için Kadıköy Belediyesi’nin D-100 Karayolu sınırındaki taksi duraklarını dönüştürmeyi hedefleyen bir model tasarladı. Şengün’ün önerisinde, genellikle derme çatma yapılardan oluşan taksi duraklarının, bir kentsel donatı olarak kullanılma ihtimali öne çıkıyor.

Dört farklı tipte tasarlanan TX, kolayca sökülüp takılabilen, esnek plan çözümlerine imkan tanıyan, pratik, ucuz bir taksi durağı modeli. Taksi duraklarını, atıl bir mekan olmaktan kurtararak bir kentsel çekim merkezi olarak yorumlayan proje, yalnızca taksiciler tarafından kullanılmayan; aynı zamanda semtin gündelik yaşamına dahil olan taksi durakları sunuyor.

Mimar, projeyi şöyle anlatıyor:

Metropol ölçeğinde kentlerin yerleşik taksi duraklarına olan ihtiyacı zamanla azalacak gibi görülüyor. Bu anlamda yakın bir gelecekte taksi duraklarının internet üzerinde çalışan ağlar ve programlarla yerini farklı ve yeni yapılanmalara bırakabileceği düşünülebilir.

Ancak taksi duraklarının İstanbul gibi kentler özelinde mahalle ve semt ölçeğindeki etkisi ve gücü düşünüldüğünde, taksi duraklarını birer çekim merkezi ve iletişim odağı olarak düşünmek mümkün. Bu yaklaşım çerçevesinde şekillenen öneri, Kadıköy’de mahalle ve semt ölçeğindeki taksi duraklarını yeniden üreten temel donatı ve gereksinimleri optimumda bünyesinde toplayan sökülüp takılabilir, basit ve ucuz bir yapı önerisidir.

TX önerisi üç farklı ölçüde üretilebilecek çelik bir yapıdır. TX 450, TX 410 ve TX 370 sırasıyla 20,25 m2,16,80 m2 ve 13,70 m2 taban alanında betonarme bir platform üzerinde uygulanabilir. Öneri, taksi durağına ilişkin gündelik yaşantının zeminde boşaltılan alanın kent ve durağın ortaklaşa kullanabildiği bir yarı kamusal alana dönüştürülmesi fikri ile biçimlenir. Yapı böylelikle digital medya, turistik informasyon ve reklam gibi mecralara hizmet edebilen bir ara mekan üretir.

TX taksi durağı farklı ihtiyaçlar için zeminde ve üst kotta, dört farklı kullanım olanağı sunar. Farklı gerekler ve ihtiyaçlar çerçevesinde esnek bir biçimlenme ve açık uçlu bir kullanım imkanı üretir.

Zemin kotunda açık alanda oturma, bekleme, bankacılık işlemleri, para çekme, elektronik pano, turistik informasyon, wi-fi, sergi – konser, reklam afişleri ve kent haritaları için elverişli yüzey ve mekanlar sunarken üst kotta, şoför odası, WC, soyunma, dinlenme, uyuma, kitchenette ve depo benzeri kullanımlara imkan verir.

Taşıyıcı konstrüksiyonu çelik kutu profil (10×10 cm) ile kurulan yapı için dış cephede genişletilmiş metal saç levha (100×450 cm), cam (100×450 cm) sağır yüzey ve dolgu alanları ve izolasyon için dragonboard (100×450 cm) paneller kullanılır.

Projenin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Bir yanıt yazın