Kadıköy Belediye Binası Arsası Yeşil Alana Dönüştürülecek

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, belediye binasını yıkarak bu bölgeyi yeşil alana ve deprem toplanma alanına çevireceklerini açıkladı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Hasanpaşa’da bulunan belediye binasını yeni bir yere taşıdıktan sonra bu arsayı yeşil alana dönüştürme projelerinin olduğunu ifade etti.

“Kadıköy’de yeşil alan sıkıntısı var, deprem toplanma alanı sıkıntısı var. Özellikle pandemi sürecinde insanların bir araya gelebileceği ve gezebileceği yeşil alanların çok sınırlı olduğunu deneyimledik. Sıkışan bir Kadıköy var. Eğer yeni bir yer bulabilirsek, Kadıköy Belediyesi’nin mevcut binasını yıkarak burayı da bir yeşil alana ve meydana çevirme projemiz var. Bununla ilgili tüm girişimlerimizi yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Belediye binamızı yeniden inşa edebileceğimiz bir arsayı bulma aşamasındayız.”

Kadıköy Belediye Binası, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin kararıyla on yıllığına Kadıköy Belediyesi’ne tahsis edilmişti. O karar, Kadıköy Belediyesi’ne resmi olarak da tebliğ edildi ve belediye binasının bulunduğu arsa resmen Kadıköy Belediyesi’nin oldu.

“Söğütlüçeşme’ye AVM Yapılmayacak”

Odabaşı, Kadıköy Belediye Binası’nın karşısında konumlanan Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’na yapılması planlanan AVM projesine ilişkin durumu şu şekilde açıkladı:

“Hukuki süreç devam ederken değişik mecraları kullanarak gazetelerde, televizyonlarda Söğütlüçeşme’de AVM yapılmasına karşı olduğumuzu defalarca beyan ettik. Bununla ilgili sosyal medya çalışmaları yaptık, kamuoyunu aydınlatmak için açıklamalar yaptık. Kadıköy halkı da bize destek verdi. Geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bir açıklama yaptı ve açıklamanın ilk cümlesi, “Söğütlüçeşme tren istasyonudur, bir AVM projesi değildir” oldu. Bu bizim için çok olumlu bir gelişme ve çok kıymetli bir açıklama. Bu açıklama uyarınca şunu anlıyoruz, TCDD yani Ulaştırma Bakanlığı istasyon binasını yenileyecek. Bir viyadük yapılması gerekiyor, onu yapacak. Bunun haricinde bir AVM yapmayacak. Çünkü açıklamanın içeriği bu.”

Açıklamada bu bölgede yeşil alanların, yürüyüş alanlarının olacağının belirtildiğini aktaran Odabaşı, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

“Eğer gerçekten böyle bir proje varsa ve bunu uygulayacaklarsa bizim bu projeye karşı çıkmamız mümkün değil. Çünkü yeşil alan yapmayı hedefliyorlar. Ama yine bir AVM projesi getirirlerse biz buna karşı çıkmaya devam edeceğiz. Şu anda bize ulaşmış somut bir proje veya bilgi yok, sadece duyumlarımız var. Aktarılan bazı bilgiler, açıklamalar var. Tekrarlamak gerekirse Bakanlık açıklamasını çok kıymetli ve değerli buluyoruz. Sürecin takipçisi olacağız.”

Etiketler

1 Yorum

  • Özgür Savaş Özer says:

    İstanbul’un en önemli ve merkezi belediyelerinden birinin binasının yıkılıp yeni bir yere taşınma projesinin “Eğer yeni bir yer bulabilirsek” başlığı ile sunulması, kentsel planlamada bulunduğumuz yerin özetidir.

Bir cevap yazın