Kaçış Yok, Verin Tesisleri

Maliye Bakanı Şimşek, bakanlıkları ikinci kez uyardı.

Kamuya ait toplam 900 sosyal tesis ve tatil köyünü ekonomiye kazandırmak isteyen Maliye Bakanı Şimşek, bakanlıkları ikinci kez mektupla uyardı: 5 Temmuz’a kadar listeyi verin, kaçış yok

Kamuya ait sosyal tesis, tatil köyü ve kamplarda tatil yapan memura kötü haber. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuya ait yaklaşık 900 sosyal tesisin ekonomiye kazandırılması için yapılan çalışmaların bir an önce tamamlanabilmesi için bakanlıklar ile diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ikinci mektubu gönderdi. Söz konusu mektupla, ilgili kurum ve kuruluşları, çalışmalarını hızlandırması konusunda uyaran Şimşek, “Tüm kamu kuruluşlarının bir an önce elindeki sosyal tesisleri bize bildirmesi gerekiyor. Bundan kaçış yok” dedi.

Satılacak veya kiralanacak

Hükümet, kamuya ait sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılması amacıyla Nisan’da yeni bir düzenleme yaparak, bu tesislerin satışı, kiralanması veya diğer yollarla değerlendirilebilmesinin önünü açmıştı.

Bakan Şimşek de bunun üzerine ilgili tüm kurum ve kuruluşlara bir mektup göndererek, tahsisli/tahsissiz olarak kullanılan gerek Hazine ve gerekse kurumların kendi mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde bulunan tatil köyü, termal tesis, eğitim ve dinlenme kampları, spor tesisleri, misafirhane ve diğer sosyal tesislerin, Maliye Bakanlığı’na bildirilmesini istemişti.

Ancak bazı kuruluşların söz konusu bildirimi yapmakta gecikmesi üzerine Bakan Şimşek, ikinci bir mektup göndererek, tüm ilgilileri uyardı.

Mehmet Şimşek, önceden mektup gönderilmeyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), düzenleyici ve denetleyici kurullar, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Kamu İhale Kurumu (KİK), Milli Piyango İdaresi ile Bakanlıklar ve diğer tüm ilgili kurum ve kuruluşlara ikinci bir mektup gönderdiklerini söyledi.

Son tarih 5 Temmuz

Maliye Bakanı Şimşek, söz konusu sosyal tesislere ilişkin bilgilerin, en geç 5 Temmuz’a kadar kendilerine bildirilmesini istediklerini belirterek, bunun üzerine de kapsamlı bir çalışma yapacakların ve konuyu Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını ifade etti.

Bu çalışmaların sonuçlanmasının ardından ise önceliği sahil kesimlerinde bulunan, turizme yönelik tesislere vereceklerini anlatan Şimşek, bu tesislerin gerek satış gerek kiralama gerek kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılarak veya yap-işlet devret modeliyle ekonomiye kazandırılacağını sözlerine ekledi.

1-2 ay tatil yapacaklar 10 ay çürüyecek…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamuya ait sosyal tesis ve kamplarda ciddi israflar yaşandığı eleştirisinde bulunmuştu. Başbakan Erdoğan, “Senede 1-2 ay gidecekler, tatil yapacaklar. Ondan sonra 10 ay buralar çıplak, çürümeye yüz tutacak. Neymiş, kamu mensuplarının oralarda yazın tatillerini geçirmesine fırsat vermek. İlla devlet böyle bir şeyi yapacaksa, belli otellerle anlaşırsın, oralarda gider yazın o tatillerini yaparlar. İşin sevki idaresi budur” açıklamasını yapmıştı.

Etiketler

Bir cevap yazın