Kaçırılmayacak bir sergi: Edoardo De Nari

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'de ziyarete açılan, İtalyan mimar Edoardo De Nari'nin (1874-1954) üç yıl önce keşfedilen arşivinden derlenen, "Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874 - 1954" sergisi 20 Nisan'da sona eriyor.

İstanbul’da Osmanlı döneminin sonlarında ve Cumhuriyet’in ilk yirmi beş yılında faaliyet gösteren İtalyan Mimar Edoardo De Nari, yerel mimarlık tarihinde ihmal edilmiş olsa da, döneminde İstanbul mimarlığında ön plana çıkmış bir kişilik. Pek çok yeteneği olan, yabancı topraklarda mesleki kariyerini sürdürmesini mümkün kılan son derece farklı niteliklere sahip; mimar, mühendis, dekoratör, bestekâr, dünya gezgini ve politikacı.

Değişen Zamanların Mimarı, Edoardo De Nari sergisi, arşiv çalışmalarıyla bir yandan mimarı bilinmeyen ya da az bilinen birçok yapının gerçek tasarımcısını gösterirken, diğer yandan mimarın denediği farklı üsluplarla, İstanbul’da son dönemini yaşayan kozmopolit üst sınıfın estetik tercihlerini de yansıtıyor. Sergiyi oluşturan anılar, mektuplar, günlükler, fotoğraflar, belgeler ve çizimler hem mimarın gündelik hayatı ve sosyal çevresini sunuyor hem de artık varolmayan Beyoğlu burjuvazisinin ve kozmopolit bir İstanbul’un hüzünlü son dönemini yansıtıyor.

Edoardo De Nari’nin tasarımlarının yanı sıra, kişisel arşivinden ortaya çıkan belgelerle, 20. yüzyılın ilk yarısı İstanbulu’nun mimari ve sosyal okumasına olanak sağlayan, İstanbul’da neler yitirdiğimizi gösteren “Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874 – 1954” sergisi, 20 Nisan 2013 Cumartesi akşamına kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın